| Axel3232 a întrebat:

Salut, pot sa beneficiez de consiliere psihologica gratuita? De foarte mult timp ma simt foarte trist si simt ca e o problema si ceva in neregula cu mine, cred ca ma confrunt cu o depresie, imi e rusine sa le zic alor mei pentru ca am o viata frumoasa si am prieteni langa mine dar pur si simplu nu ma simt tot timpul fericit si de multe ori ma gandesc la multe lucruri si ma intristez foarte des...
Nu prea imi permit sa ma duc multe sedinte la psiholog...

5 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Dacă ai fi fost minor da.

| Donsavas a răspuns:

Dacă ești elev/student, ai la scoala consilier psihologic. Consilierele sunt gratuite si stabiliți de comun acord cand si de cate ori va vedeti.
Dacă ești în depresie, deja psihologia nu poate face mare lucru. Ma rog, tot de tine depinde sa te vindeci însă depresia este o condiție medicală nefavorabila, o boala psihică.
Se trateaza cu antidepresive sau alte clase de psihotrope.
Un psihiatru pentru minori(dacă ai sub 18 ani) ar trebui consultat.
Consultația este gratuită fiindca, probabil, esti asigurat. Mergi întâi la medicul tau de familie. El te va trimite la pediatru/psihiatru pentru tineri si va discuta cu familia ta, daca ii dai voie. Oricum, iti trebuie acord medical pentru asta.

| wpetterssone a răspuns:

Asociația Telefonul Copilului, prin Telekom a creat o aplicație, HappyGraff, descărcabilă pe sistemele de operare iOS și Android, din Apple Store și Google Play. Primești asistență gratuită, trebuie doar să instalezi aplicația și să trimiți un mesaj.

| Axel3232 explică (pentru wpetterssone):

Problema e ca eu am 20 de ani.

| wpetterssone a răspuns (pentru Axel3232):

În cazul acesta, poți merge la cabinetele de specialitate, la psiholo sau consilier. Poate te va ajuta.