| CurDeCal a întrebat:

Sunt băiat, am 13 ani, am înălțimea 1.63 şi 61 kg, am început să mă îngraş acum 2 ani,stând în casă toata ziua la calculator,făra mişcare şi mâncam numa' dulciuri, fast-food şi lichid doar suc, pepsi. Acum trec în clasa a 8-a, iar în vacanța de vara ( 3 luni ) vreau să slăbesc cât de mult se poate. Bine o sa ma abtin de la sucuri, o sa beau doar apa plata şi de mâncat mai putine dulciuri. Vreau ca la banchet să mă încapă si pe mine o cămaşă şi-un sacou.
Am început să fac sport cu bicicleta zilnic, să mă duc la fotbal cu prietenii, aş vrea să imi mai dati şi voi nişte sfaturi. Să slăbesc cât se poate de mult in vara asta. Să scap de burtă şi de sâni, de coapsele picioarelor şi tot ce tine cont de grăsimea corpului.

1 răspuns:
| WaterDrop a răspuns:

Nu exista ce vrei tu.O dieta dureaza o viata daca nu vrei sa ajungi iar in starea asta. Daca te grabesti vei afecta organismul mai mult decat este nevoie.Continua sa faci ce faceai pana acum si redu mancarea/taie dulciurile.Trebuia sa te gandesti la asta acum 1 an ca sa fie mai "rapid".Nu te ingrijora, daca te tii de treaba anul urmator cu siguranta vei fi ok.