| Maradona75 a întrebat:

Salut.Sunt baiat si am cearcane urate, mai ales de dimineata.Nu am o afectiune,dar asa am avut eu mereu niste cearcane,cei drept in ultimul timp sunt mai vizibile.Pot spune ca nici nu ma odihnesc cat trebuie,problema asta se va remedia in timp, iau niste pastile de somn.ce pot face?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| LarissaMouse a răspuns:

Buna!
Pai in primul rand ai nevoie de cel putin 8 ore de somn. Iar cele mai importante ore sunt de la 10 la 12 noaptea, pentru ca atunci ti se odihnesc neuronii.
In al doilea rand, trebuie sa te hidratezi foarte bine.Chair daca nu iti este sete,bea apa.
Si in ultimul rand,o varianta ieftina si cu succes,din propria experienta, sunt feliile de castraveti. Poti sa iti pui pe ochi in fiecare dimineata sau seara, iar daca ti se pare prea ciudat, atunci stoarce un castravete si foloseste-i doar zeama si niste vata, ceva. Trebuie sa lasi sa actioneze cam 15 min.
Dar sa nu crezi ca iti vor disparea earcanele peste noapte.O sa dureze ceva.
Dar de ce iei pastile pentru somn? Nu poti sa dormi si ti le-a prescris medicul sau iti place sa stai pana tarziu si te-ai obisnuit asa, iar acum ca a inceput scoala nu mai poti sa adormi? Sunt doar curioasa laughing
O seara frumoasa!

| Maradona75 explică (pentru LarissaMouse):

M-am obisnuit asa, acum am mici tulburari de somn.Sunt naturiste prescrise de medic, pastila are mai multe benefici.

| Danişor a răspuns:

Salut! Sunt anumite creme menite sa intinda pielea si sa ascunda cearcanele, dar nu le repara.
Dar, cel mai sigur mod este de a dormi atat cat este necesar, adica vreo 8-10 ore.Dar asta regulat, fara prea multe abateri.Gen te culci la ora 20:00 PM si te trezesti la 7:00-8:00 AM. Oricand te-ai culca ar trebui in mod normal sa fie inainte de 00:00.

| darriya a răspuns:

E si din cauza ca stai prea mult la pc.ia o pauza de a mai sta in fata pc, tv-ului...si incearca sa dormi fara pastile(pe o parte iti fac bine pe alta parte rau acele pastile)iti poti pune cartofi la ochi inainte sa dormi.