| Georgemy2 a întrebat:

Salut, sunt baiat si mi-au inceput sa-mi iasa cosuri, din ce in ce mai multe. Ar trebui sa le sparg? Stiu ca o sa treaca de la sine, daca se sparg e ceva rau?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Nu, cu cât le necăjești mai mult, cu atât vindecarea lor e mai dificilă. E ceva normal, la vârsta ta. Știi tu, ai crescut, te maturizezi, devii bărbat. happy

3 răspunsuri:
| ALGator a răspuns:

Problema ta se cheama acnee si o au foarte multi. Glandele din piele care produc grasime se inflameaza. Apoi se infunda porii prin care iese grasimea si ea impreuna cu puroiul se aduna sub piele sub forma unor umflaturi vizibile albe.
Nu e nevoie sa stai cu ele atirnind. Inveti sa-ti dai seama cind s-au "maturizat" si pot fi stoarse, apucind cu o batista (pinza) subtire curata. Nu e nimic rau daca se sparg. Curata pielea cu apa curata si asta e...

Mergi la farmacie si poti lua un unguent pentru acnee. Pote sa ajute.
Mai sint tot felul de sfaturi, sa nu maininci asa, si pe dincolo, dar probabil nu ajuta pentru ca e prea complex.
Acneea ii chinuie pe multi adolescenti dar toti scapa pina la urma de ea :-)

| hamsterita29 a răspuns:

Nu iti recomand sa le spargi ca iti ramane semn si se inmultesc

| aura23acp a răspuns:

Daca o sa spagi din ele, o sa ramai cu urme pe fata!