| andreixluv a întrebat:

Salut! Sunt de la un liceu cu profil economic si as dori sa ma transfer la un liceu pe profil filologic. Am media la EN 7 si ceva, iar la liceul la care as dori sa merg pe profilul specificat ultima medie este de 8.17. Sunt curios in ce consta acel test de "diferenta", avand in vedere ca la liceul la care ma aflu am 3 ore de romana, 3 de mate, iar la liceul unde vreau sunt 2 de mate, 4 de romana. Imi poate explica cineva procedeul transferului? Multumesc!

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate, cu media 7 nu ai nici o sansa sa ti sa se aprobe transfertul la un liceu unde s-a intrat cu minim 8.17.
Tu nu esti eligibil si practic transferul este imposibil de facut.
Incearca la liceul agricol sau de constructii, ca acolo poti intra cu 7, fara nici o problema!

| andreixluv explică (pentru Violleta2022):

Mai bine nu raspundeai, daca consideri ca un transfer de pe profil economic (de unde iesi cu atestat si diploma de 12 clase) este mai slab decat unul de constructii sau agro, pup

| Violleta2022 a răspuns (pentru andreixluv):

Ti-am raspuns la obiect, ca sa nu-ti mai faci sperante inutile.
Din pacate, tu nu nici macar nu poti sa intri la acele licee, fiind nu esti eligibil.
Iar atestatele se dau la scoli profesionale si postliceale!
La licee se dau cerificate de 12 clase, daca nu esti capabil sa iei BAC-ul.

| sierra1 a răspuns:

"Imi poate explica cineva procedeul transferului?"

- cerere la școala unde vrei să ajungi (dar o faci la anul că acum nu ține)