| invingatoru098 a întrebat:

Salut tpu.Am 15 si 50kg si vreau sa pun niste muschi pe mine, puteti sa imi spuneti daca aparatul fitmax5 e bun la ceva? lucrează muschi? Si in cat timp as obtine rezultate? In special as vrea sa pun muschi in Brate,piept, spate si la patratele. (Funda )

6 răspunsuri:
| aXy99 a răspuns:

Nu. Du-te la sala, mananca bine, aparatele astea nu iti pot antrena toti muschii.

| DryIce a răspuns:

In exact 7 ani vei pune muschi daca te antrenezi zilnic. Tu crezi ca faci sala in 3 luni si gata pui 30 kg? mai e si sansa sa nu pui deloc, am vazut altii ce au facut 3 ani sala si erau la fel ca in prima zi. Eu am luat proteine la greu, in 3 luni am pus 25kg (ajunsesem la 85kg) cand m-am oprit din proteine dar nu si sala am dat jos 15kg in 7 zile si acuma ma mentin la 68/72kg (depinde de ce mancare gasesc rolling on the floor. Practic nu sala te ingrasa, ea face pofta de mancare si mancarea mai multa te ingrasa de fapt in timp. Stii raportul proteine pe kg corp? trebuie sa il respecti zilnic. 2g proteina pe kg corp ca sa cresti. Cauta pe net fiecare aliment cate proteine are, de ex 1l lapte = 30g, eu de ex ca sa cresc imi trebuie acuma 150g proteina pe zi (echivalentul a 5l lapte pe zi sau 15 gratare sau 1, 5 kg alune, etc). Fa-ti si tu calcule pe foaie cat ai bagat pe zi, sa nu reduci mancare o zi ca dai jos tot ce pui. Practic mancarea multa face grasime si sala face muschi din grasime. Deci sala nu face muschi, mancarea face muschi, sala doar ajuta. Proteinele sunt altceva si creatina, alea sunt un fel de turbo dar pe moment, cand te opresti din ele adios. Normal sala, dupa cca 1 an incepe sa se vada putin, dupa 3 ani se vede bine, dupa 5 ani esti facut, inca 2 ani pan la 7 se face fibra (ardere grasimi cu greutati mici sau greutati mari pentru forta). Faza cu forta greutati mari e riscanta, poti imbolnavi inima. Eu recomand sa faci cu greutati obisnuite, sa incepi de la 3kg gantere si sa cresti treptat lunar pana la 10kg pe gantera biceps. Dupa 3 ani sa faci cu 12/15kg. La piept cu 20kg la inceput si 50kg dupa 1/3 ani. Da iti zice si antrenoru daca este acolo.

| DryIce a răspuns (pentru DryIce):

Bine tu daca ai acuma 50kg tu trebuie sa incepi cu 100g proteina pe 24 ore. Hai ca e usor la inceput, 100g scoti cu 1l lapte, 2 pungi alune (500g) si 4 gratare si te-ai scos inca depasesti raportul, cresti urgent. Dar cand ajungi la 75kg sa mai cresti deja trebuie sa bagi proteine cu 50% mai mult decat cand aveai 50kg. Stii ce greu scoti 150g pe zi? suna usor in teorie da practic sa mananci atata e foarte greu, de asta majoritatea stau la 80kg ca nu pot manca mai mult (exceptie fac aia cu steroizi si proteine constant).

| DryIce a răspuns (pentru DryIce):

Sa nu vorbim de constipatie =) o zi daca nu mai poti manca ai pierdut toata munca. O zi nu ai scos raportu de proteine gata poti sa incepi de la inceput. 3 luni dureaza adaptarea creierului la noua greutate. Practic o data la 3 luni creierul se adapteaza greutatii noi. Dupa ce a facut adaptarea poti sa reduci consumu mancarii ca te mentii la greutatea noua si daca nu mananci nimica, creierul regleaza metabolismul asta.

| BadAngel3 a răspuns:

Tu esti paulwalkerfan? Sunt aproape sigura, dar tot te intreb.

| invingatoru098 explică:

Auoleu cei cu asta ma ca asta nu e. Sala sala da nici chiar asa