| Mirceadumb a întrebat:

am 18 ani si timp de 1 an si ceva am avut o acnee puternica. am folosit tratamente dermatologice insa nu prea s-au vazut rezultate, apoi am incercat masca cu mierea de albine. acum... nu mai am cosuri, dar au ramas cicatrici sub forma unor puncte rosi sau rozalii. parca ar fi sub forma unor gauri in piele. credeti ca mai pot scapa de ele vreodata? vreau cateva pareri de la cei care au trecut prin asta. ar cam fi cazul sa ma obisnuiesc cu ele pe fata?

1 răspuns:
| frostxtq a răspuns:

Nu e cazul sa te obisnuiesti cu astfel de lucruri, mereu exista tratamente.
Iti recomand masti zilnice cu zeama de lamaie. De doua ori pe zi, cate 10-15 minute tamponezi zonele afectate cu o discheta imbibata in suc de lamaie si pe urma clatesti cu apa calda. Daca a tenul sensibil si observi ca dupa acest tratament ai pielea uscata, aplica doar odata pe zi si nu uita de crema hidratanta dupa aceea.
Lamaia contine acizi puternic decoloranti si ajuta la estomparea acelor pete sau a pistruilor. happy