| murloc a întrebat:

AM cateva intrebari despre rasism, care au legatura cu urmatorul scenariu imaginar. Esti un om portocaliu dintr-un orasel prietenos de oameni portocali unde toata lumea e fericita. Afli ca o sa se mute in orasul portocaliu niste oameni mov din orasul mov, oras care iti este necunoscut, insa mai barfesc babele cum ca e un oras rau famat. Oamenii mov au ajuns si au cumparat o casa langa casa ta. Te duci sa le urezi bun venit, bati la usa si la dai o placinta, insa ei fura placinta, iti dau 2 leviere peste cap, te urca la etaj unde iti fura hainele si apoi iti rad sprancenele si te arunca pe geam, dupa care iti arunca de pe geam cu tava de placinta care e goala si te nimeresc in cap, lesini si te ia salvarea. Cand iesi de la spitalizare, afli ca inca niste oameni mov au cumparat o casa in aproierea casei tale, te duci sa le urezi bun venit si sa le dai placinta, insa se repeta cele de sus. Intrebarile sunt -1big grinaca se mai muta niste oameni mov langa tine, te duci sa le dai placinta? -2:Ai ocoli oamenii mov pe strada? 3:Ce ai face daca ai afla ca se mai muta inca 13 familii pe langa casa ta? 4:daca niste oameni mov ar veni la usa ta, spunand sa le deschizi ca iti dau placinta ai accepta? -4big grinaca fiul/fiica ar intra in anturaj cu copiii mov, cum ai reactiona?

3 răspunsuri:
| Florin_Chiba_1988 a răspuns:

În zilele de azi cel mai recomandat ar fi să chemi poliţia! Eu cel puţin aşa aş face! Păi dacă vrem o societate normală şi în cei de lângă noi (vecinii mov) nu avem încredere... ce e de făcut. Dar sper totuşi că mai este şi diplomaţie pe undeva!

| liviu890 a răspuns:

Daca te-au pacalit o data "oamenii mov" sa le fie rusine! Daca te pacalesc si a doua oara, sa le fie din nou rusine, DAR daca te pacalesc si a 3-a oara sa iti fie tie rusine! Deci clar dupa ce o sa am 2 experiente neplacute cu oameni mov CLAR nu m-as duce si la a 3-a familie! Daca as afla ca mai vin inca cateva familii de oameni mov, probabil as vorbii cu vecinii sa iesim sa protestam sa nu ii primim! Stii cum se zice " cine s-a fript cu ciorba, sufla si in inghetata"

| Jimtheghost a răspuns:

1. No pie for you mr purple guy.
2. Dunno, toti oamenii mov sunt rai?
3. Mi-as lua un bilet spre Wagadugu.
4. Ma uit mai intai pe fereastra sa vad daca au leviere.
5. Le-as lua si lor bilet spre Wagadugu. happy