| alexinho71 a întrebat:

Acum 2 zile,in timp ce jucam fotbal, am alunecat si am cazut jos...M-am lovit la mana.Cand m-am ridicat de jos,am avut pana moale. Apoi,cand am intrat in poarta, un baiat a sutat foarte tare si eu am respins mingea cu aceeasi mana.Am fost la cabinetul scolii si mi s-a spus ca n-am nimic,ca trebuie doar sa ma ung cu o alifie in zona in care ma doare mana. Specific ca m-am lovit la incheietura si ca pot sa misc mana,degetele, dar numai ca nu pot sa sucesc mana foarte bine in stanga si dreapta.Mi s-a umflat putin si am si s-a innegrit putin de tot..Va rog sa imi spuneti cam despre ce este vorba.Eu cred ca am mana sclantita.

3 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

S-ar putea să ai mâna... "sclântită", dar e corect ceea ce te sfătuiesc și ceilalți. Du-te la serviciul de urgență, pentru o radiografie. Azi fiind sâmbătă, și o oră destul de târzie, nu vei găsi un alt cabinet disponibil. Dacă te încăpățânezi și nu vrei, atunci pune o compresă cu apă rece și înfășoară mâna, mă refer la partea dureroasă. Schimbi compresa, la nevoie, pentru a fi mereu rece. Și vezi dacă se ameliorează durerea...

| LuciWv a răspuns:

Du-te la un spital, sa-ti faca un control de rutina.
Nu se stie nici odata ce poate ascunde o mica rana.
Acum 1 an un om a murit doar pentru ca avea piciorul rupt, la prima vedere insa era o tumora si asta nu a fost depistata si acesta a murit.
Ai grija sa nu patesti si tu la fel si tu la fel, el a murit din cauza sistemului medical prost, ai grija sa nu patesti si tu ceva.
Bafta.

| NaneSchizophrenia a răspuns:

O entorsa, dar mai sigr este sa mergi la un medic specilalist. am avut mana rupta, si o miscam, mancam, doar ca a doua zi era de 3 ori cat cealaltasi vanata...
Bafta! Ai grija.