| Insideb0i a întrebat:

Am si eu o intrebare mai serioasa insa doresc si raspunsuri serioase!
Am 17 ani si de ceva timp ma simt rau tot timpul. Daca am o durere gata imi imaginez ca-s bolnav si ca am sa mor. Tot timpul am gandul ca am ceva. Ca sunt bolnav. Am o stare pe care nu mi-o pot explica. De cateva zile mai simt si parca o arsura in zona muschilor spatelui.Pe langa rinichi pe acolo si ma gandesc la ce-i mai rau si nu numai! Daca plec sa zicem prin oras mi se face rau, ma simt molesit. Am asa o gandire uneori neagra si depresiva. Ma gandesc sa nu-mi provoc eu problemele astea prin gandirea pe care o am. Asa ca apelez la voi. Ati trecut prin asta? Si daca da cum ati invins starea asta?

Răspuns Câştigător
| Freya1 a răspuns:

Posibil daca nu ai chiar ipohondrie sa fi in drum spre ea.
Ipohondria exact asta e, teama de boala si boli minore pe care tu le percepi ca fiind grave.Problema este ca cu cat esti mai paranoic cu atata ai senzatia ca esti mai bolnav.
Poti sa mai ai si anxietate daca ai frici in general, daca ai stari de rau si te simti inconfortabil in public si da, toate sunt din capul tau.
Daca iti faci un consult medical si esti sanatos, mergi la psiholog pentru ca el te va putea sfatui mai bine.

| Insideb0i explică (pentru Freya1):

Iti multumesc enorm! succes big grin

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Posibil sa ai ipohondrie, dar primul pas e sa mergi la un consult medical, poate chiar suferi de o boala.

| Insideb0i explică (pentru suntserios):

Aveti dreptate cel mai probabil sufar de ipohondrie