| anonim_4396 a întrebat:

Ar trebui sa ii cumpar ochelari unui elev de la clasa a VII-a?
Povestea: Vinerea trecuta, eram cu cativa prieteni la masa de tenis si el imi datea cu palma dupa cap si fugea, pana la urma l-am prins, si l-am pus jos si i-am zis "-Mai esti smecher?" si el a zis "-Nu." si l-am lasat sa plece acasa si m-a amenintat ca ma bate luni. Luni nu stiu daca a venit, dar a venit marti, si a intrat la noi in clasa, cu chef de bataie. Eu nu am vrut sa ma bat cu el, dar a inceput sa ma impinga, si m-a prins de gat si mi-a dat cu pumnii in cap, la ceafa si in spate, atunci a zis el "-Mai esti smecher!" :))) si eu m-am intors si i-am zis "-Da!" si i-am dat un pumn, de nu mai stia de el, i-au cazut ochelarii si le-a cazut lentila (ea fiind de plastic ), si eu am plecat la cancelarie, chiar daca-s a VIII-a, altfel nu aveam cum sa plec, si am dat in el. Profesorii au zis sa-i cumpar alti ochelari, si ca mi se va scadea media si mie si lui.

Ochelarii arata cam asa :https://www.google.ro/......ps?/search

Daca nu va arata ochelarii, imi pare rau, eu sunt pe tableta...

Si mai am o intrebare, de ce sa ii fac eu, daca el a venit in clasa, croit pe bataie, si eu doar m-am aparat?

Si inca o intrebare, el avea ochelarii zgariati, facuti praf (macar erau intregi), si vine maica-sa cu fite la mine, ca sa ii iau alte rame -_-.

Cine e de vina?
Rog seriozitate maxima (fara raspunsuri de genu: " L-ai batut bine " sau " Te-a batut bine " etc.
Si va rog sa ma ajutati, este ceva foarte important pentru mine, si daca se poate, si un argument.
Multumesc de intelegere!

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Va trebui sa-i cumperi ochelarii.Chiar daca tu crezi ca ai dreptate.

| Anonimuserr a răspuns:

Mama ce comportament. Gândeşte omule ca un om matur şi nu ca un copilaş. Vina este atât a ta cât şi a lui.
Da, trebuie să-i cumperi ochelarii pentru că i-ai distrus.
Ştii şi tu cel mai deştept cedează în cazul tău nu a fost aşa.
I-ai distrus omului ii plăteşti. Nu cred că ţi-ar fi convenit şi ţie să îţi spargă cineva ochelarii.

| andreimihai53 a răspuns:

Ce sa cedez, nu aveam cum, el datea in continu in mine, si eu m-am aparat, si am dat in el, si m-am dus la Cancelarie (sala profesorilor)