| Lukasz a întrebat:

Astazi la scoala am facut o prostie pe care nici mie nu-mi vine sa cred ca am facut-o.Deci,de ce nu imi vine sa cred? pentru ca eu sunt genul de om care sunt retras si nu ma bat cu nimeni,dar azi nu am mai rezistat. Stateam linistit in pauza in banca,cand de odata, vine cel mai mare din clasa la mine,dar si cel mai scund si se dadea el mare smecher langa mine,am zis ok,ca nu-l bag in seama,cand a vazut ca nu-l bag in seama mi-a dat cu pumnul in umar,stiu ca nu e cine stie ce,dar eu ma enervez repede cand da cineva cu pumnul in mine,si l-am luat,l-am pus cu burta pe banca, i-am tras un pumn in spate, si dupa i-am dat o stanga de aia puternica (is si stangaci), a inceput sa ma amenitne, ca daca imi da un pumn ma baga in coma si ca nu stiu ce.dar pauza urmatoare si-a cerut scuze de la mine.1 ora a avut anprenta de la pumnul meu peste ochi, adica mai sus de ochi.Acum intrebarea mea este:
Credeti ca am procedat bine,cum am si zis la inceput,eu sunt genul de baiat cuminte si retras,dar am fost prea mult calcat in picioare,ma facea si prost si in toate felurile,si eu m-am aparat,,cat eram mic cand ma bateau altii,maica-mea ma facea pampalau si prost ca nu stiu sa dau inapoi si ca ii las pe toti sa ma calce in picioare,uite ca azi,am ascultat-o,stiu ca nu e cine stie ce un pumn.dar imi e frica sa nu vina cu ma-sa la scoala,ca eu un prost,el se ia de alti,dar cand si-o ia in bot,incepe sa parasca la diriginte si lu ma-sa, si ma-sa ii nebuna de felul ei, si am de gand sa-i spun maine ce fel de copil e el.Ce credeti?

Răspuns Câştigător
| Nemessys a răspuns:

Nu ar trebui sa fii dezamagit de ceea ce ai facut. Ba chiar ar trebui sa fii FOARTE, FOARTE mandru de tine ca ai facut asta. Din ce am citit eu din mesajul tau, crede-ma ca si eu sunt LA FEL CA TINE! Sunt calm, stau in cea mai mare parte a pauzei, in banca, nu sunt violent, nu-mi place violenta, dar cand trebuie. asta e, nu am ce sa fac. Pana la urma nu se mai poate repeta aceleasi lucruri pana la nesfarsit, altii sa fie multumiti de suferinta mea iar eu sa stau inchis in mine si sa nu fac nimic, sa nu ripostez. Am avut si eu crize de nervi in generala, bineinteles, create de colegii de genu. Si cand am inceput sa ma enervez, pur si simplu, eram de necontrolat, dadeam in el cu toata foarta, parca eram mult mai puternic ca de obicei si dadeam in el FARA MILA! Frate, inteleg. ma enerveaza o data, atat cu fapte cat si cu vorbe, fara sa-i fac NIMIC! O data, de 2, ori, de 6, ori, de 12 ori. PANA CAND? Totul are o limita. Nu a fost in stare diriginta sa rezolve treaba? Uite ca mi-am facut singur dreptate. Si nu am regretat nici o clipa absolut nici un pumn pe care l-am dat in acea persoana. NIMIC! Chiar mi-a placut ca mi-am descarcat nervii pe el. Dupa cum am mai zis, sunt calm, nu suport violenta, nu-mi place sa o folosesc, prefer sa rezolv probleme pe cale pasnica (chiar daca prostia lui nu se poate rezola). Iar atunci, in acele momente parca nu eram eu. In orice caz, calmeaza-te, ai procedat foarte bine. Si cine spune ca,, violenta nu ajuta la nimic" nici nu stie cat de mult se inseala. Deci te poti calma iar pe viitor, nu rasplati din prima cu aceeasi moneda. Mai asteapta, daca omul tot continua sa se ia de tine si nu te lasa in pace (chiar daca nu-l deranjezi cu nimic), atunci da-i frate. oriunde apuci, numai da-i sa-l doara. Sa simta si el ceea ce ai simtit si tu atunci cand si el isi batea joc de tine. Prin ceea ce ai facut nu ai fost violent, sau rau. NU! Ai fost CORECT! (y) si te rog eu mult, incearca nu deveni violent, ramai asa cum esti, crede-ma ca e mai bine. Tu, eu si alti baieti (putini dar totusi sunt cativa) facem parte dintr-o specie pe cale de disparitie. Eu nu as vrea sa dispara iar lumea sa fie plina de golani. Asa ca mai bine ramai la locul tau, daca te mai supara altcineva pe viitor, lasa-l, mai lasa-l... pana cand, tot asa te enervezi si-i dai pana cand striga la ma-sa. Pe scurt, foloseste violenta cat de rar posibil. Dar totusi, esti baiat bun si destept, deja stii ce-i bine si ce-i rau, asa ca nu o sa treci tu pe partea cealalata asa de usor (sper). Mult noroc!

| Lukasz explică (pentru Nemessys):

Extraordinar raspunsul tau, chiar daca ti-am raspuns foarte tarziu, ai meritat funda! big grin, si eu nu prea dau funda, da asta e raspuns de nota 10

2 răspunsuri:
| Dogaru_Luminita_1994 a răspuns:

Cred ca aceste crize de nervi uneori chiar isi au locul... Am patit si eu la fel ( desi sunt fata) am batut mar un baiat, de atunci colegii mei au grija sa nu mearga niciodata prea departe cand vine vorba de o gluma la adresa mea sau ceva mai serios... Cat despre colegul tau, daca ai prieteni care au asistat la aceasta intamplare, si vor recunoaste toti cum s-a intamplat nu cred ca mama lui va avea de spus mare lucru in legatura cu asta. In cel mai rau caz iti va tine o predica despre comportament, pe care oricum o vei uita dupa. Plus ca Doamna aceea sunt sigura ca stie de ce ii este in stare odorul.
Sper ca ti-am fost de ajutor