| ioneldan a întrebat:

Cam cat creste un baiat adolescent pe an?

6 răspunsuri:
| GregHouse a răspuns:

Sunt multi factori. Care perioada a adolescentei (14-15-16 sau 17-18), daca practica vreun sport, alimentatia, cat se odihneste, cat de inalti sunt parintii etc.
Eu am aproape 17 si nu cred c-am crescut mai mult de 1-2 cm in ultimii 2-3 ani, dar sunt altii care cresc cate 5-10. Nu anual, normal, ca s-ar face cat prajina, dar na... big grin
Da mai multe detalii daca vrei sa estimam big grin

| ioneldan explică (pentru GregHouse):

Ai crescut in 2- 3 ani 1-2 cm? frate cred ca ai nanism hipofizar.

| GregHouse a răspuns (pentru ioneldan):

Ba nu tongue Am tras de fiare si-am lasat-o mai moale cu alergatul tongue

| LucianP a răspuns:

Da.depinde ce sport practici si alimentatie sa fie bogata. daca vrei sa te inalti, si sa si faci fizic in acelasi timp iti sugerez sa stai cate 10-20 min atarnat de o bara(reprize cate 3-5 min fara oprire) tractiuni, sarituri cat poti de inalte si alergat.Eu la inceputul clasei a 11 a aveam 1, 58M acum(am trecut a 12-a) am 1, 66, un an intreg am facut ce am scris mai sus si a dat rezultate big grin

| ioneldan explică (pentru LucianP):

Practic inotul. ma duc in de 4- 5 ori pe saptmana si stau 2 ore jumatate si fac 20 - 30 bazine fara oprire. apropo esti fata sau baiat?

| LucianP a răspuns (pentru ioneldan):

Sunt baiat, si era enervant sa fiu cel mai scund din clasabig grin