| Josh a întrebat:

Cand incepe sa creasca partea a 2 de dintii? Adica dintii dupa aia de lapte? Am 13 ani si am o masea cazuta si una trebuie sa cada. Cand creste din nou? Fundtiza!

Răspuns Câştigător
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Servus @Josh!
Pentru dintii permanenti eruptia se desfasoara intre 6 – 18 ani avand urmatoarea succesiune:

Molarul 1 inferior si superior la 6 ani
Incisivul central inferior la 6 – 7 ani
Incisivul central superior 7 – 8 ani
Incisivul lateral superior 8 – 9 ani
Caninii inferiori si primii premolari superiori la 9 ani
Primii premolari inferiori si caninii superiori la 10 ani
Premolarii 2 inferiori si superiori la 11 ani
Molarii 2 inferiori si superiori la 12 ani
Molarii 3 inferiori si superiori dupa 18 ani
După cum vezi, este ceva foarte normal. Aceste informații nu sunt bătute în cuie, creșterea dinților fiind influențată de mai mulți factori printre care și alimentația, moștenirea genetică etc.
O seară cu zâmbet să ai!

3 răspunsuri:
| Youcandoit a răspuns:

O sa creaca cand o sa creasca maselele cresc mai greu decat dintii
Mie o masea mi-a crescut intr-un an asa ca...depinde

| aleexxaanndrra a răspuns:

O sa creasca la timpul ei cam pe la 14 ani o sa ai dintii toti schimbati 14-15 ani funda?

| Kira_8211 a răspuns:

Masele cresc destul de greu. mie mi-au crescut in 3-5 luni. si eu tot 13 am.:d