| anonim_4396 a întrebat:

cum e posibil sa invat matematica intr-un mod placut? Am un profesor groaznic de matematica (chiar daca sunt la una dintre cele mai bune scoli de la mine din oras) la care nu intelege nimeni nimic. Te streseaza asa de tare pana mergi la el la meditatii si dupa primesti numa 8-9-10. Oricat de mult ai invata si ti-ai dat silinta mai mult de un 7, sa zicem 8 e imposibil sa il iei. Nu comunica deloc cu elevii, si de multe ori ii batjocoreste. El m-a facut sa urasc matematica, chiar daca in pana in clasa V am fost cel mai bun, la testul initial am luat 100 de puncte si la evaluarea nationala din cls iv am luat 95. Acum sunt clasa 7 ce pot face? (p.s. am facut plangere la adresa lui acum 2 ani, dar nimeni nu a facut nimic, e de 20 de ani in scoala). Toata clasa are numa 4, 5, 6. Cu exceptia a 10 elevi care merg la el. Va rog spuneti-mi.

2 răspunsuri:
| Elena9328 a răspuns:

Du te la un profesor de matematică, fă meditații cu el.
Și dacă la lucrări îți dă iar 6-7, iei testul, te duci la meditatorul tău și dacă tu ai scris corect, și profesorul ți a dat 6 că așa a avut el chef. Meditatorul sigur va lua măsuri. Sau mai fă plângere la institutul școlii. Nu la școală.

| paul0507 a răspuns (pentru Elena9328):

Au facut generatii de copii plangeri, tot nimic nu s-a intamplat. Si la institut, inca o chestie care o face e sa mearga la unii copii care merg la el la meditatii in timpul testului sa le arate raspunsul corect sau sa-i ajute... Am facut chestia asta si pe un test cu 5 meritam nota 7. Si tot nu s-a intamplat nimic cand i-am zis la meditator.