| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU
Cum toti stim, se aproprie craciunul, si am achizitionat si eu cateva petarzi anul acesta, sunt si eu pe a-8a si na, e ultimul an, si vreau sa ma distrez si eu cu prietenii, ca si ei au petarzi.
Va rog sa imi raspundeti la urmatoarele intrebari:

1. Sunt legale petarzile de colindat, adica 24 decembrie?
2. Ma poate mutila pe viata o petarda piccolo?
3. Cum sa le pusc, am mai facut-o anul trecut, si am patit multe ori sa explodeze aproape de mine, dar vreau sa stiu ce metode trebuie sa aplic ca sa nu fiu mutilat.
MULTUMESC!

Răspuns Apreciat de Editori
| OldSoul a răspuns:

1. Nu, nu sunt legale, daca ar fi legale le-ai gasi in magazine de specialitate, nu la colt de strada de la tipii dubiosi.
2. Da, chiar imi amintesc ca acum cativa ani cand eram cu prietenii pe afara de craciun, am dat de un tip care era bandajat la nivelul fetei, si ne-a spus ca a patit asta din cauza petardelor.
De ce te poate mutila... Ele nu sunt verificate, in general sunt facute la banda, unele se intampla sa bubuiasca mai repede, unele mai greu, altele deloc.
3 Daca ai aprins o petarda si nu a pocnit, nu incerca sa o mai aprizi din nou deoarece e posibil sa se fi folosit acel "praf" intermediar si sa-ti pocneasca direct in mana.
Iar cand vrei sa le aprinzi asigura-te ca au aceea parte (cum e la chibrituri) intacta, iar dupa ce o aprinzi, arunc-o cat mai repede, nu incerca sa o ti in mana, ca nu stii ce se poate intampla.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Petardele (nu petarzii) NU sunt legale pe teritoriul Romaniei.
Se aplica amenzi severe si se poate face chiar puscarie, daca se gasesc in prezenta ta, pentru ca sunt foarte periculoase, multe persoane murind, sau fiind mutilate pe viata.
Eu m-as gandii de 2 ori ca inate sa le folosesc sa nu risti sa-ti pierzi vreo mana sau picior sau sa omori pe careva, cu atat mai mult folosite de copii ca tine.

| Gheorghies_Raul_1981 a răspuns (pentru Violleta2022):

Macar stii ce sunt alea piccolo?

| Jandarm69 a răspuns (pentru Gheorghies_Raul_1981):

Frate distreaza-te, dar si cu atentie ai voie doar de anul nou adica 1 Ianuarie. Intr-adevar te prinde esti dispus sa platesti daca nu pa happy.

| FaraNume1245 a răspuns:

1. Nu stiu.
2. Doar daca esti chiar idiot.
3. Le dai foc si le arunci, ce mare lucru?