| Snakesarpe a întrebat:

Salut TPU, deci sa încep cu povestea.
Sunt un băiat de 14 ani care are multe probleme cu școala și cu părinții din cauza ei.
Eu acum sunt clasa a 7, totul a început din clasa a 6.
Eu în clasa a 6 am injurat profesoara de romana pentru ca ne-a dat un test la care am avut 10 minute sa rezolvam și după ne-a luat foaia de pe masa.
M-am supărat și am injurat de ce am apucat, bine ghinionul meu este ca stăteam fix lângă ușa.
Doamna profesoara a plecat din clasa și toți am început sa înjuram, desigur când toți înjurau și țipau doamna vine și prin ghinionul meu ma aude pe mine pentru ca eram cel mai aproape de ușa.
Desgur mi-a zis a ma baga în comisia de disciplina, ca îmi scade media la purtare, am plâns 2 zile etc. Astea au trecut.
Doar ca doamna aceasta de romana a prins un orgoliu pentru mine vai și amar.
Eu am continuat sa imi vad de treaba mea restul anului.
Nu am mai înjurat, nu am mai făcut nimic rău fata de școală în primul semestru din clasa a 7.
Dar în schimb acum ce am venit la școală doamna poate sa ne spună orice sa se ia de noi, sa facă orice.
Odata ce profesorii au văzut ca noi nu suntem o clasa tocmai cuminte au prins ura pe noi
(toți profesorii).
Pana aici e bine, eu nu făceam nimic rău, eram un copil la locul lui.
Dar deodata diriginta și profesorii încep sa facă o tracedie din orice faceam și incepeau sa găsească cât mai multe chestii rele despre fiecare copil din clasa.
Ca nu scriem la ore, ca nu avem toate cartile la noi, asta în ultimele 4 săptămâni de școală.
La un moment dat un copil o enervează grav de tot pe doamna de romana și doamna incepe sa facă foarte urat, sa spună orice despre noi, practic sa ne facă viata un calvar.
Diriginta începea sa ne sune părinții în prostie sa părem ca suntem cei mai prosti copii.
Dar la un moment dat săptămâna asta s-a întâmplat ceva ce mi-a pus capac.
La ora de matematica doamna ne-a luat la toți copiii telefoanele pentru ca 2 colegi se uitau pe ele și i le-a dat dirigintei.
Diriginta pentru ca găsea o nebunie în oroce începe sa sune parintii.
Am fost acolo când a sunat-o pe mama mea sa i-o spună ce fac eu vezi doamne.
Diriga i-a spus mamei mele ca vin tot timpul la a doua ora (eu veneam la și 10-15 minute în clasa pentru ca știam ca profesorii nu ajung pana la și 20 de minute)/
Eu atunci am întrebat-o pe diriginta dacă chiar vin la a doua ora și ea m-a întrebat de ce ridic tonul la ea, eu care doar am întrebat-o pentru ca nu mi se părea ceva normal sa spună ce nu este adevărat.
M-am supărat și m-am dus în clasa, m-am întors după ce ma calmasem. Ma duc la diriginta sa vad ce ii mai spune mamei și vad ca diriginta fugea de mine sa nu aud ce ii spune.
Asta a fost ceva ce mi-a pus capac dar sa vedeți, între timp doamna de romana voia ca pe toți băieții din clasa sa ne lase corigenți și sa ne scadă media la purtate pentru ca vezi doamne noi suntem cei mai prosti și cei mai needucați copii.
Na și asa am ajuns acum cu părinții supărați pe mine pentru ca diriginta minte și profii mint, eu o sa fiu chemat în comisia de disciplina și ai mei necrezandu-ma ca eu chiar nu am făcut nimic și ca profesorii au prins pica pe noi.
Vi se pare normal asta? Și cer și puțin ajutor în situația asta pentru ca nu stiu ce sa fac și știu ca nu am nicio putere.
Nu sunt chiar un copil prost dar încep sa cred asta și nu stiu de ce.
Ma scuzați pentru greșeli eu nu mai am telefon, scriu de pe telefon meu vechi pentru ca nu mai am voie la elsad

5 răspunsuri:
| isemilia a răspuns:

Ai destul de multe greseli (unele si de exprimare, nu doar gramaticale), insa hai sa presupunem ca scuza de la final e valida. Am avut colegi ce au fost intr-o situatie asemanatoare (unii vindeau tigari in scoala in a 7a, altii injurau, unii erau violenti etc), dar te pot asigura ca nimeni nu are nimic cu tine. Din moment ce faci probleme e normal sa suporti conseciintele. Daca erai linistit intelegeam, insa din moment ce ai facut aceste lucruri presupun ca nu au fost in totalitate minciuni. (poate au exagerat profesorii, insa cu siguranta nu ai completa dreptate si nu esti inocent nici tu) Din felul in care scrii (din nou, acum consider doar greselile de exprimare. Desi nu ai o scuza buna voi presupune ca e reala, asadar greselile gramaticale au venit "de la sine") nu cred ca esti de 10 la romana. Daca nu iti place situatia mai bine te transferi, vei avea colegi noi (poti tine legatura si cu cei vechi, desigur), profesori noi etc, insa sa stii ca profesorii vorbesc intre ei, asa ca e posibil sa fii judecat in viitor. Incearca sa indrepti situatia cat poti si sa nu mai repeti istoria.

| Snakesarpe explică (pentru isemilia):

Sincer eu sunt un copil de nota 10 la matematica
Doar ca la romana nu ma descurc deloc și nici nu îmi place
Știu ca am făcut și multe greșeli doar ca acum ce ai vrea sa fac
Am vorbit cu directorul despre ce ai putea sa fac sa nu mi se mai întâmple nimic pentru ca eu sunt un copil destul de cuminte
(în ultima vreme) doar ca profesori odată ce am făcut atâtea chestii nasoale ne au pus pe toți în aceeași oala și când zice de unul zice de toți și asta e deja nasol

| isemilia a răspuns (pentru Snakesarpe):

Probabil au ramas cu o impresie rea despre tine si atunci nu cred ca te-ai schimbat. Nu am precizat faptul ca ai greseli ca sa te fac sa te simti prost sau ceva, toti avem puncte tari si puncte slabe, insa am facut-o deoarece din textul tau reiese intr-o oarecare masura faptul ca profesoara pune note mici pe nedrept. Cata vreme nu vrei sa te axezi pe romana chiar nu are importanta (cat timp vorbesti cat de cat corect). Nu iti face griji, sunt sigura ca in timp profesorii vor observa schimbarea ta si nu vor mai fi atat de duri cu tine, insa e posibil ca la romana sa nu se intample acest lucru. (depinde de profesoara ta)

| Snakesarpe explică (pentru isemilia):

Uite mie nu îmi pasa de note mie îmi pasa sa ma lase dracu în pace ca au prins ura pe noi
La fiecare ora de romana ne spună profa ca o sa ne dea afara din școală
Si acum zic și profesori la grupul asta al nostru ca trebuie sa me transferam sau ne exmatriculeaza
Mama mea spune ca nu are motive pentru ca chiar dacă a mințit/exagerat diriginta nu am făcut ceva atât de rău
Schimbarea mea a fost făcută din ziua în care am înjurato nu iti dai seama ce frica mi-a fost sa nu ma dea afara din școală na și de atunci nu am mai făcut chestii sa jignesc profesorii sau sa ma iau în gura cu ei eram oarecum liniștit

| 09Daniel20Botezan70Psihologie70Psihiatrie90 a răspuns:

Salutare! happy Am adoptat și distribui această serie de informații psihologice, cu care încerc să-i ajut pe cei care suferă de depresie și nu numai: big grin  După ce citești, răspunsul îl găsești în inima ta! happy Mult succes! big grin

-învinge orice formă de emoție negativă, de teamă! happy
-refuzul de a ierta implică în mod necesar povara timpului psihologic. big grin
-prezentul este tot ce vei avea vreodată. happy
-viața ta, este în acest moment. big grin
-viitorul este o replică a trecutului. happy
-când mintea ta este împovarată de trecut, trăiești aceleași lucruri. big grin
-calitatea conștiinței din prezent dă formă viitorului, care nu poate fi trăit decât în clipa de acum. happy
-identifică-te cu mintea, observă gândul, nu-l analiza! big grin
-ascultă liniștea din spatele oricărui sunet! happy
-observă cromatica, nu interpreta! big grin
-modifică-ți gândul, sau acceptă-l! happy
-modifică-ți starea, sau acceptă starea! big grin
-simte corpul tău interior, scufundă-te în iluminare! happy
-trăiește clipa de acum, prezentul etern, profund! big grin
-nu există salvare în timp, nu te poți elibera în viitor de problema ta. happy
-prezența în clipa de acum este cheia libertății. big grin
-nu poți fii liber decât acum. happy
-anumite lucruri din trecut n-au mers așa cum ai dorit. big grin
-îți manifești o putere să mergi mai departe, de ce s-a intamplat în trecut. happy
-te împotrivești lucrurilor care există deja. big grin
-speranța te concentrează pe viitor, neagă prezentul, neagă fericirea ta. happy
-situația ta de viață există în timp. big grin
-viața ta există acum. happy
-situația ta de viață este o construcție a minții. big grin
-viața ta este reală. happy
Ideologii personale.Aleg să renunț la depresie/îngrijorare/teamă/dezamăgire pentru că:
-apare în urma conștientizării a unui lucru greșit. sad
-este rezultatul prejudecăților. sad
-sunt trist pentru că sunt într-o stare de regret. sad
-am o mare neplăcere și suferință. sad
-am o minte împovarată cu împotrivire. sad
-sufletul meu este încătușat, în suferință, în judecata păcatului. sad
-am de ce să mă îngrijorez. sad
-am o stare de depresie. sad
-sunt captat în necurăție și supărare. sad
-sunt singur împotriva cerului. sad
-sunt nefericit și neîmpacat. sad
-sufletul nu s-a detașat de trecut și de viitor. sad
Ideologii personale.Aleg fericirea, constă în următoarele idei:
-fac ceea ce îmi consolează a binele. happy
-fac ceea ce mă bucură pe o perioadă lungă de timp. big grin
-fac totul profund, din inimă, nu din minte. happy
-renunț la orice modalitate de păcat. big grin
-pot cu adevarat sa ma identific cu mintea. happy
-vreau să îl pot contempla pe Isus Hristos, regele sfinților și al îngerilor, în purificare, slavă și în glorie pentru eternitate. big grin
-sunt împăcat cu trecutul, m-am iertat. happy
-trăiesc curat prezentul. big grin
-prezentul etern îmi dă bucurie. happy
-mă pot bucura de clipa de acum. big grin
-nu mai am de ce să îmi fac griji. happy
-simt sănătatea și viața din mine. big grin
-am o minte iluminată, purificată. happy
-de astăzi (data), mi-am schimbat viața radical. big grin
-mă detașez de păcat, de ce nu-mi aduce fericirea și pacea. happy
-confer o viață nouă. big grin
-nu mă mai interesează ce mi-a plăcut cândva. happy
-îmi consolidez sănătatea și bucuria. big grin

-dacă nu poți să nu gândești deloc, înseamnă că nu te poți elibera din minte. happy
-gândul există doar în mintea ta,niciodată în realitate. big grin
-iubirea,bucuria,pacea, nu pot înflori decât când ne eliberăm de sub domnia minții. happy
-conștiința este calea eliberării de durere. big grin
-nu mai crea durere în prezent! happy
-acceptă și nu rezista inconștient la ceea ce există! big grin
-respectă clipa de acum! happy
-momentul prezent este tot ce vom avea vreodată. big grin
-moartea ia tot ce nu suntem noi. happy
-secretul vieții este să mori înainte de a muri, și să descoperi că nu există moarte. big grin
-viața este acum. happy
-prezentul este tot ce vom avea vreodata. big grin
-trăiește in locul în care te afli! happy
-permite tuturor lucrurilor să existe cu, sau fără tine! big grin
-trăiește sfârșitul timpului! happy
-nu lăsa frica, să îți inunde mintea! big grin
-nu îți petrece întreaga viață așteptând să începi să trăiești! happy
-nu iți dori ceea ce nu ai,și dorește-ți ceea ce ai! big grin
-viața este deja desăvârșită, completă, perfectă. happy
-îți poți îmbunătăți situația de viață, dar niciodată nu îți poți îmbunătăți viața. big grin
-trecutul nu poate supraviețui dacă ești prezent. happy
-nimic real nu poate fi amenințat. big grin
-nimic ireal nu există. happy
-vindecă durerile, spulberă inconștiența, fără să faci nimic, pur și simplu existand și păstrând frecvența prezenței intensă! big grin
-fericirea si nefericirea sunt de fapt una, numai iluzia timpului le separă. happy
-nu alerga după o iluzie pentru tot restul vieții! big grin
-lucrurile și stările îți pot oferi plăcere, dar îți pot da și durere. happy
-îți pot oferi plăcere, dar nu îți vor da bucurie. big grin
-trezește-te, părăsește-ți mintea, fii prezent! happy
-acum, nu vei mai avea nevoie de lume, nu vei mai avea nevoie ca ea sa fie altfel de cum este. big grin
-acum vei fi capabil să simți adevarata compasiune și să-i ajuți pe ceilalți la nivelul cauzei. happy
-numai cei care au cunoscut transcenderea lumii pot creea o lume mai bună. big grin
-la acest nivel profund, compasiunea devine vindecare, în sensul cel mai amplu. happy
-în această stare influența ta se bazează în primul rând, nu pe realizarea a unui anumit lucru, ci pe simpla existență. big grin
-elimină suferința la nivelul cauzei! happy
-elimină inconștiența din lume! big grin
-alină suferința lumii, daca ești chemat! happy
-nu te opune durerii, las-o să existe! big grin
-nu nega durerea emoțională, ca sa nu contamineze! happy
-nu-i intoarce spatele, înfrunt-o, simte durerea complet, exprim-o! big grin
-continuă să simți durerea, frica, groaza! happy
-ai prefera să mori fără durere? big grin
-lasă trecutul să moară în fiecare moment! happy
-Îți doresc toate aceste acumulări psihologice facute de mine, să le contemplezi! big grin
-Răspuns câștigător? big grin