| abctttt245 a întrebat:

deci sunt baiat am 15 ani si 7 luni si am 1.66, parintii mei nu sunt.foarte inalti deci nu am pretentii dar as vrea sa stiu cateva sfaturi prin care mai pot sa cresc pana la 1.70.am fost la endocrinolog si mi am
facut analizele si a spus ca totul legat de hormoni este perfect normal pentru varsta mea si ca o sa mai cresc dar am observat ca nu prea mai cresc? Cum pot accelera procesul? Pana la cati ani mai pot sa cresc? Ce trebuie sa mananc?

2 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Mai vei creste,legume, fructe, carne, oua, lactate si cardio zilnic

| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate NU poti accelera cresterea in inaltime, care este direct legata de msotenirea genetica de la aprintii tai. da, vei mai creste inca 2-3 ani, dar etse chestie de cativa centimetrii, nu zeci de centimetrii.
Uite aici un calculator de inaltime:
http://www.desprecopii.com/......sterii.htm

Daca esti baiat calculezi asa:

Înãltimea tatalui + înãltimea mamei + 13 cm, apoi împãrtiti la 2.

Exemplu:
Tata=180 cm
Mama=160 cm
Bãiatul: (180 cm + 160 cm + 13 cm) / 2 = 176, 5 cm