| abctttt245 a întrebat:

am 15 ani si 8 luni si 1.66 m pot sa mai cresc pana la 170? cand se incheie procesul de crestere si care sunt semnele?

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Fetele cresc in medie pana la 16 ani, baietii pot creste pana la 18 ani.
Acum depinde de mostenirea ta genetica in primul rand si apoi de ce sex esti.
Nu exista semne de incheiere a procesului de crestere, dar te poti masura in ziua ta de nastere in fiecare an si asa realizezi daca ai mai crescuts au nu.

andreia67
| andreia67 a răspuns:

Esti fata sau baiat? Daca esti fata cresterea ta e aproape incheiata la varsta asta (dupa 16 ani slabe sperante sa mai cresti) deci putin probabil. Daca esti baiat ai sanse foarte mari sa atingi 1.70 si chiar sa depasesti inaltimea asta, baietii cresc pana la 18-20 de ani. In ambele cazuri inaltimea ta este perfect normala. Poti merge la medic sa faci o radiografie a cartilajelor de crestere, se poate vedea daca sunt deschise sau in curs de inchidere, se poate chiar estima inaltimea maxima la care ai putea ajunge.

| abctttt245 explică (pentru andreia67):

Este bine sa iau activator de hormon de crestere? Am citit ca stimuleaza glanda sa secrete mai mult hormon pentru o crestere mai accelerata (este natural)

| andreia67 a răspuns (pentru abctttt245):

Poti incerca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai ai de crescut cativa ani asa ca stai linistit. Desigur, acum depinde cat de inalti sunt si parintii tai.

| cevdet a răspuns:

La fete mai devreme, la baieti mai tirziu.
Dar, indiferent ce esti, de la 15 ani si pana la final, da poti sa mai cresti, chiar mai mult de 4 cm.

| NeculaAlin a răspuns:

Ai sa mai crești destul, in general procesul de crestere la baieti se incheie undeva la 18-20 de ani.