| anonim_4396 a întrebat:

Explicati-mi va rog expresia:::A fi piatra de moara in casa:::

Răspuns Câştigător
| superdorex a răspuns:

Buna inseamna a fi o povară pentru alţii, o greutate pe care nu stiu cum pot scapa!

2 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Asta se traduce prin a fi greutatea care duce la mersul anapoda al unor lucruri. A fi ceva mai mult decăt de prisos, ceva de care toţi vor să scape cît mai repede, să nu se mai împiedice de acesta. Este picătura care stă să verse paharul.
Piatra din casă, într-o expresie mai veche, însemna fata dintr-o casă pe care părinţii nu reuşeau a o mărita.
Sau cum se mai zice: Nu-i frumoasă da-i bătrînă!

| bzzz10 a răspuns:

Mersi mult