| Striker14 a întrebat:

In curand vine scoala si trec a opta, ce carti ar trebui sa citesc? Cum vi se pare clasa a opta (grea/usoara). Materia e mai grea.decat cea de-a saptea? Cam la ce materii invaram lucruri noi, ce materii o sa avem in plus?

3 răspunsuri:
| m97 a răspuns:

Pai clasa a 8-a e mai grea pentru ca ai examene si teste de limba. Te sfatuiesc sa inveti si sa te axezi mai mult pe materiile romana si matematica. In plus fata de restul anilor e doar lb. latina, iar la restul materiilor e normal sa inveti lucruri noi sau sa le aprofundezi pe cele vechi. Multa bafta happy

| Criistyanna a răspuns:

Nu aveti nici o materie in plus. evident ca o sa fie mai greu in a 8-a. biologia o a fie altfel o sa invatati mai mult despre mediu si ecosistem. Chimia o sa fie groaznica waiting. O sa aveti de invatat multe formule chimice oh go on si o sa faceti probleme la greu. La Mate si Romana nu mai zic, ca trebuie sa invatati mai mult avand in vedere faptul ca aveti examen de admitere. Ce carti sa citesti? thinking asta nu stiu pur si simplu poti sa citesti ce vrei. Profesorii nu iti impun sa citesti anumite carti. Bineinteles daca nu ati avut de citit in vacanta. Cam atat. dai funda? :d

| CosSmiiina a răspuns:

Buna! Eu anul acesta am terminat clasa a 8-a big grin... A fost un an putin mai greu, mai stresant, deoarece sunt acele examene la mate si la romana. sad.
Am avut doar o noua materie,iar aceea este LATINA. big grin Latina este usoara,adica eu nu am avut probleme cu ea. big grin Noua,profesoara noastra ne-a dat de citit niste texte legate de nuvela, comedie si roman(Popa Tanda, O scrisoare pierduta si Baltagul), am mai avut si alte carti de citit, dar cred ca asta depinde de profesoara ta ce carti iti va da...Intr-adevara la Chimie veti avea ceva formule chimice si veti face probleme, etc. Lucruri noi vei invata la fiecare materie, la mate vei face altceva, decat in anii trecut.La Istorie vei face despre Istoria Romaniei,iar la Geografie vei face despre muntii, dealurile, apele, podisurile Romaniei. Fizica va fi putin mai grea, iar Educatie Tehnologica si C.Civica vor fi nasoale(mie asa mi s-au parut). Mult succes la examene si note mari!