| ContNmc7 a întrebat:

Intrebarea aceasta si restul sunt pentru fete. Deci am 14 ani si acum cateva zile mi-a venit menstruatia. Problema este ca atat de mult imi vine,incat ma murdaresc si pe lenjerie,dar si pe pantaloni. Si stateam si ma gandeam,ce o sa fac eu la scoala, pentru ca in cateva ore deja se umple si ma si murdaresc. Ma gandeam sa i au la mine m ai multe absorbante, dar la mine la scoala,in baie nu exista hartie igienica, si nu sunt nici cosuri de gunoi. Sunt speriata,pentru ca nu sunt obisnuita sa vad atata sange si m ai sunt si durerile insuportabile. Dar chiar si asa, ce ma fac la scoala? Va rog, fetelor, ajutati-ma din propria voastra experienta! Multumesc!

11 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Pai stai așa ce fel de absorbante folosești? Mari, mici?

| ContNmc7 explică (pentru Catrice):

Mari,cu acele aripioare, si pur si simplu se umple total.

| Catrice a răspuns (pentru ContNmc7):

Din alea albastre/de noapte?
Ai nevoie de un medic ginecolog, nu e normala cantitatea.

| ContNmc7 explică (pentru Catrice):

Nu sunt de noapte, e un pachet de zi, scrie ca sunt nr 1 normal (de la always )

| Catrice a răspuns (pentru ContNmc7):

Pai atunci ai nevoie de mai mari (2 sau chiar 3).

| Fatamuntilor a răspuns:

Asfel de discutii e normal sa le ai cu mama ta!
E in cea mai masura sa te sfatuasca!
In cat timp se umple un absorvant? In mai putin de o ora?
Mergi in fiecare pauza la baie si verifica! Daca e mai mult de jumate, te speli pe maini, schimbi aborvantul.Langa aborvante pune si un pachetel mic de de servetele umede cu care sa te stergi inainte. Absorvatul folosit il impachetezi in ambalaj si il pui in buzunar.
Intreaba la farmacie de un calmant pentru durerile de burtica adecvant varstei tale
Daca nu aveti o uniforma la scoala, poarta in acea perioada pantaloni inchisi la culoare.
Va trebui sa te obisnuiesti cu sange... stiu e o perioada mai dificila din luna. Pe langa dureri s -ar putea sa fii mai indispusa,mai irascibila
Totusi daca durerile sunt mari,daca fluxul este mare, culoare mai ciudata, mergi cu mama ta la un ginecolog.
Va discuta cu tine, te va intreba cand ai avut prima data ciclu, data ultemei menstruatei. Apropo e bine sa iti notezi aceste date, pentru ca doctorul te va intreba la fiecare vizita. EVENTUAL fa rost de calendar micut de buzunar incercueste data primei sangerari, apoi ziua in care nu a curs deloc.
Nu uita sa vorbesti si cu mama!

| Genevaaa a răspuns:

Bună. ai incercat mărimea 4? E cu negru, pachetul.De la Always.Cat despre la tine la scoala, mi se pare ciudat ca nu exista cosuri de gunoi, ia-ti pachetele de servetele uscate la tine și o pungă mică, pe care o bagi tu undeva sa nu se vadă, cat timp mergi la baie. Cand vrei să schimbi absorbantul il bagi in punga si acoperi cu cateva servetele si inchizi punga. altceva nu ai ce sa faci daca nu sunt gunoaie

| anonima188888 a răspuns:

Ia.ti niste servetele uscate la tine si absorbante de schimb. si absorbantul folosit il impachetezi intr.un servetel si un cos de gunoi exista in toata scoala aia credhappy

| eijibanana75 a răspuns:

Deci, dacă e prima oară este posibil să iți vină mai mult, cu timpul se va regla. Ori cum vom începe școala online așa că poți să te duci la tine acasă să te schimbi. *Sfat* dacă nu vrei să mai murdărești lenjeria poți să pui un prosop sau ceva sub tine (cel puțin așa fac eu). Dar dacă nu e prima dată când îți vine nu știu ce ai putea face.
^sper că te-am ajutat

| ContNmc7 explică (pentru eijibanana75):

Deci,da e prima data si imi e frica si scarba cand vad cheaguri si atat de mult sânge, bleah. In plus ce o sa fac la scoala, ca cica peste o saptamana incepe. Baia din scoala nu are cos de gunoi! Imi e frica de ce va urma.

| eijibanana75 a răspuns (pentru ContNmc7):

Dacă e prima dată nu e îngrijora, se va regla cu timpul, la început poate dura mai mult sau mai puțin, în câteva luni nu îți va mai curg așa de mult și va veni cam în aceiați perioadă a lunii tot timpul. Cheagurile nu ai cum să le opreîști. Ele vor veni de fiecare dată când vei avea ciclu. Te vei obișnui cu timpul. Eu am deja de doi ani(la 10 ani eram îngrozită când îmi venea )