| RaspundSincer a întrebat:

La toamna voi fi intr-a 9-a si imi este foarte frica.
Niciodata nu m-am simtit bine cu multi oameni in jur, sunt genul care are 2-3 prieteni care sa te sustina toata viata.
Si ieri am aflat ca nici una din prietenele mele nu este la liceul meu.
M-am interesat si nu cunosc pe absolut nimeni din cele 2 clase de mate-info de la scoala mea. Si din cei 56 de copii sunt doar 11 fete cu mine inclusiv.
Asa ca nu pot sa imi scot din minte gandul ca voi fi singura fata din clasa mea. Si nici gandul ca toata lumea se stie dinainte si
nu o sa am nici un prieten.
Alta problema ar fi ca eu vreau ca in cel de-al 2-lea semestru sa ma transfer ca scoala pe care o pusesem la prima optiune (acum sunt la a 2-a) la care nu am intrat deoarece mai aveam nevoie de 0.01 la media de admitere (FOARTE GHINIONIST)
Si imi este frica ca, daca o sa ma mut la jumatatea anului dupa un semestru toata lumea ar avea deja prieteni acolo unde o sa ma mut (si deci nu mai ramane nimic pentru mine).
Si acum intrebarea mea este :Sa ma mut?
Si de asemenea as vrea sfaturi despre primele zile de liceu.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! Nu trebuie sa-ti fie frica! In primul rand n-ai de ce, pentru ca sunt oameni, nu monstriwinking. Si in al doilea rand tu n-ar trebui sa te muti, din cate vad eu esti o fata desteapta! Asa am spus si eu prima data cand am intrat la liceu ca o sa ma mut, dar nimic, acum imi place m-am atasat foarte mult de colegii mei. Sper ca te-am ajutat!

4 răspunsuri:
| fuzzer a răspuns:

Lasa grijile, si prietenii, si ca tu esti singura fata? Si ce, dacaesti tu singura fata.

Da-i pe spate, cu inteligenta ta ascunsa.

| AnYyCrZ a răspuns:

Off laughing Si eu eram ca tine anul trecut laughing)).Eu zic sa stai calm si sa fii tu insuti ca prieteni gasesti oriunde daca vrei...vara trecuta aveam si eu gandurile astea negrehee hee si la liceu i-am luat pe toti la rand sa facem cunostintaa ca numai suportam sa stau sa ma uit cand la unul, cand la altul, cred ca am avut un pic de adrenalina eu fiind timida de fel happy

| Clau9617 a răspuns:

Asa eram si eu cand am intrat la liceu. Parerea mea e ca ai putea, spre exemplu, sa te imprietenesti cu viitorii tai colegi pe facebook (la mine cand am intrat la liceu ei deja se cunoscusera si vorbisera pe retele sociale, la telefon etc), asta te va putea ajuta. Iar in legatura cu transferul... asta numai tu poti decide. Acum ramane sa vezi cum stau lucrurile cu viitoarea clasa pentru a putea alege daca sa te muti sau nu happy sper ca te am ajutat. Bafta! big grin

| veveritzamia95 a răspuns:

Nu-ti fa griji totul va fi bine,asa eram si eu inainte de liceu, nu cunosteam pe nimeni, dar a fost ok m-am imprietenit repede, si acum suntem ca si cum ne-am cunoaste de atatia ani, si asta numai dupa 3 ani. Succes