| anonim_4396 a întrebat:

m-am saturat de scoala asta la care sunt.Nu am nici un prieten, nu-mi place nivelul clasei, comportamentul.Ma inteleg doar cu trei fete.In privinta invatatului, a profesorilor n-am probleme.Doamna profesoara de matematica a auzit ca vreau sa ma mut la alta scoala si am vorbit cu ea.Mi-a spus ca dansa a avut multi elevi care au invatat la aceasta scoala si au iesit ingineri,medici etc.Mi-a dat doar un sfat si m-am mai gandit dar nu stiu ce sa fac,eu nu vreau sa ma mut dar nu mai suport colegii deloc.Voi ce ati face,v-ati muta in alta clasa? V-ati muta la alta scoala? Daca ar fi sa ramaneti, ce ati face? Dati-mi un sfat, puneti-va si voi in situatia mea si spuneti-mi parerea voastra!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu cred ca ar trebui sa ai mai multa tarie de caracter. Scoala nu este un loc in care iti petreci toata viata. A pleca din clasa ta ar insemna si un pic de lasitate pe o parte iar pe de alta, prin schimbarea clasei ai mai da si satisfactie colegilor cu care nu te intelegi. Caractere urate se intalnesc la tot pasul. Le-ai intalnit acum la scoala si rezolvarea pare relativ usoara... schimbi clasa si gata. Dar pe viitor cand vei fi adult si vei intalni aceeasi situatie la job de ex asta nu inseamna ca trebuie sa il schimbi si pe el. Una peste alta eu daca as fi in locul tau mi-as vedea de drumul meu, as ramane acolo unde sunt si as ignora total specimenele pe care nu le suport.
Desigur, nu este decat opinia mea. Tu vei alege sa procedezi cum vei crede ca e mai bine pentru tine. Succes iti doresc!

21 răspunsuri:
| Nastia a răspuns:

Eu una, am fost in aceeasi situatie.asta la liceu.Am avut gen 10 prieteni acolo, au aparut niste probleme in familie si a trebuit sa ma mut.mi-am facut prieteni in noua clasa, am descoperit fiinte timide ca mine.
Am reusit sa trec de timiditate si profii m-au apreciat foarte mult deoarece am invatat mai mult decat restul colegilor si am fost mereu politicoasa, gata la timp cu proiectele, etc.
Muta-te.
am ramas prietena si cu cei din prima clasa.viata mea s-a schimbat si am reusit sa ies din carapace si sa ma descurc mai bine si in restul domeniilor vietii mele.
daca esti superior, cauta oameni ca tine.nu sta printre idioti sa te indobitacesti.
bafta!

| Seraph_3236 a răspuns (pentru Nastia):

Tu esti fata... la baieti e mai diferit!

| Nastia a răspuns (pentru Seraph_3236):

Cat de diferit poate sa fie? tot printre oameni traiesti chiar daca esti baiat.
eu am observat ca mai repede se imprietenesc baietii intre ei decat fetele. fetele acepta greu pe cineva nou in grupul lor. fetele au idei tampite.

| hey97 a răspuns:

Buna eu sunt cls a 8a parerea mea e ca ar trebui sa nu mai iei la suflet toata lumea si sa continui sa mergi la aceasta scoala incearca sa iti faci colegi de la alte clase si la urma urmei ai 3 COLEGE LANGA TINEtonguehappy
daca vrei sa iti faci prieteni nu trebuie sa fie toti din clasa ta nici eu nu ma inteleg cu toti dar trec peste asta si ma gandesc ca la sfarsitul scolii iti iei la revedere dela unii.MOLTA BAFTA:

| manele20123onlinelolxdxdmwtf a răspuns:

Eu tocmai am scapat azi, am rezistat 4 ani pana la urma.In clasa aveam:Cocalari,golani,manelisti, idioti, copii distrusi care se uita la posturi distruse, rromi, fani ai lui justin bieber.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Multumesc tuturor.Chiar daca i-am dat funda lui kenu, toate raspunsurile mi-au fost de ajutor.Am decis sa trec peste injuraturi, batai, stres, timiditate si voi ramane la aceasta scoala.Multumesc inca odata tuturor!

| vlad89c a răspuns:

Frate... in primul rand ce clasa esti?
Conteaza foarte mult in ce clasa esti daca vrei sa te muti.

| anonim_4396 explică (pentru vlad89c):

Sunt clasa a VI-a, dar chiar daca mai astept ceva timp tot asa vor fi colegii.

| IonutAxi a răspuns:

Pai dupa cum a zis profesoara ca e posibil sa ajungi e bine, dar incearca si tu sa te dai in gasca cu ei, vezi despre ce discuta una alta. daca te multi la alta scoala nu se stie daca acolo iti poti face prieteni. Deocamdata e bine sa mai stai sa vezi daca te poti sa iti faci prieteni.

| anonim_4396 explică (pentru IonutAxi):

Am incercat sa "ma dau in gasca cu ei" si am vazut ce discuta si nu-mi place deloc ce am auzit.

| IonutAxi a răspuns (pentru anonim_4396):

Despre ce anume discuta, ca mai facut curios

| anonim_4396 explică (pentru IonutAxi):

Pai despre fete tot timpul, spun ce bine arata si alte chestii(nu pot sa spun ca sunt caractere obscene), se injura intre ei de mama si nu se supara deloc, ba chiar se simt bine, mai fac si exercitii de bataie...Numai lucruri foarte bune...Nu,acum serios, cui i-ar place sa fie injurat de mama si multe altele?

| DimLight a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca ti se pare ca intrega clasa e o adunatura de golani atunci poate chiar asa este; poate mai ai rude prieteni apropiati pe la alte scoli sau alte clase la aceeasi scoala sa iti spuna cum e la ei.
daca ei te exclud din gupul de "prieteni" si sunt in majoritate atunci chiar te sfatuiesc sa te muti cel putin la alta clasa, am avut un coleg ce in afara de mine si inca 1-2 care il acceptau in clasa era umilit aproape zilnic, e destul ca nu iti foloseste prea mult scoala daca nu ai rezultate exceptionale si nu se merita sa ramai in clasa daca nu te poti simti bine, integra in colectiv.
oricum intai vezi sa nu fii nici tu prea timid sau nu stiu. poate fi vreo problema, sa fii indoctrinat crestin, oamenii in general fac misto dar nu chiar din nimic

| anonim_4396 explică (pentru DimLight):

Recunosc ca le-am mai raspuns si eu, dar a fost tot din cauza lor pentru ca isi bat in fiecare zi joc de mine.

| DimLight a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci chiar nu se merita sa fii ala de care rad toti, gasesti alta gasca la alta clasa sau scoala in apropiere, prietenii ti-i faci si-i alegi, nu te nasti cu ei.

| GeorgianaEuu a răspuns:

Te poti muta in alta clasa, iar daca tot nu te intelegi cu colegii tai poti sa te muti la alta scoala. Daca tu nu vrei asta incearca sa te imprietenesti cu ceilalti colegi. Poate ei iti vor arata o latura a lor pe care nu o cunosti(poate sunt de treaba).

| ViDrA345 a răspuns:

Pai muta-te in alta scoala mai bine caci in alta clasa cred ca este mai "jale" ca asa si la mine la scoala si am mai auzit si despre alte scoli( nu mai tin minte numelebig grin ) deci succes!

| ViDrA345 a răspuns:

Paiiiiiii...incearca sa fi mai intersant de exemplu eu am luat o richeta si un pistol cu capse X3 si am tras in copiirolling on the floor. Bine m-a certat doamna dar colegii erau 50%-60% din ei erau prieteni cu mine asa ca daca vrei pot sa faci ca mine dar nu face chiar ce am facut eu ca altfel...

| Tadeus21 a răspuns:

În locul tău maş muta la altă scoală.

| Seraph_3236 a răspuns:

In nicio clasa nu e mai diferit. Oriunde te-ai duce e imposibil sa nu fie cativa care se bat, se injura, etc. Si la mine in clasa e aproximativ la fel, dar m-am adaptat. Daca nu esti cu ei e imposibil sa nu fi umilit. Intr-un astfel de colectiv, daca nu umilesti tu pe cineva te umilesc ei pe tine si tot asa. Fiecare stie asta. Din acest motiv toti incearca sa fie tari si te gasesc pe tine... Evident lucrurile se vor agrava deoarece, ei vor face misto de tine din ce in ce mai mult pentru ca asa vor creste ei in grad. E evident ca trebuie sa te integrezi. Si o sa te obisnuiesti. Te injura unu, il injuri si tu dar ii mai dai si un pumn pe deasupra sau ceva de genu. Dar faci asta cand esti unul de-al lor. Te vei obisnui si chiar vei ajunge sa iti placa sa faci misto de altii pentru ca asa iti vei spori respectul. Nu poti fugi in alta scoala/clasa. Asa e peste tot... TREBUIE SA TE ADAPTEZI!

| RiperruzAditz a răspuns:

Dupa cum a spus profa de matematica ce poti ajunge as ramane la acea scoala. In privinta prietenilor as lasa timiditatea la o parte si as incerca sa-mi fac prieteni si sa intru in grupul lor. Dac asta nu reuseste poate dar numai atunci m-as transfera in alta clasa. Dac nici asta nu merge inseamna ca esti intr-o belea mare!