| Lov3Hell a întrebat:

M-am saturat sa fiu mintit si de cei care tin la ei. adica mama, tata chiar si verisorii\verisoarele si nu mai suport mereu deci mereu cand ii intreb ceva i-ei mint. straight face nu mai pot. Va rog spuneti-mi ce ar trebui sa fac? Sa nu ii mai bag in seama? Sa ii bat (ehh poate exagerez cum sa dau in mama sau tata in verisori etc ) off sad. Va rog din suflet sa imi spuneti ce ar trebui sa fac.

Răspuns Câştigător
| DanielPH a răspuns:

Mintei si tu, ei vor constata ca tu minti si iti vor tine teorie. Atunci sa le zici ca doar iti urmezi parintii, si faci in tocmai ca ei, ca sunt niste exemple negative pentru tine si ca este gresit sa minta.
Sa ii rogi sa nu te mai minta si sa iti zica adevarul sau sa taca.
Daca nici asta nu merge, atragele atentia sa nu mai faca asta ex:

-Buna mama, ce faci?
-Bine, uite vin de la vecina
-Mama, te rog sa nu mai minti, eu te-am vazut in oras erai cu masina te-ai dus la u magazin, de ce ma minti, de ce nu poti spune adevarul, ma faci sa te urasc, nu suport sa fiu mintit. Te rog pe viitor sa spui adevarul.
Poate scoti niste idei din ce am zis mai sus. Cu verisorul....in cel mai bun caz ii dai una si il ameninti sa inceteze cu minciunile ca in curand va cunoaste si celalalt pumn.

2 răspunsuri:
| мямιѕтєяισѕ a răspuns:

Buna idee Danyel, ai auzit de proverbul,, ce tie nu iti place, altui nu-i face?,, tu te gandesti ce fel de familie frumoasa o sa ajunga?
Sfatu meu este sa i ignori, si ma bucur ca ai precizat ca doresti sa faci acest lucru.Cand vezi ca te mint in fata inchei discuita si iti vezi-ti de ale tale. Peste putin timp nu o sa te mai minta asta daca nu cumva le place sa fie lasati cu ochii in soare.

| leFunnyDuck a răspuns:

Hei. si eu sunt mintit zilnic insa si tu poti sa o faci happy Daca te intreaba de ce minti ii spui ca am invatat de la tine.
Ok? ok daca nu merge cred ca venele taiate pe ei ar arata mai bine decat lungi