| Constantin_Robert_2000 a întrebat:

ma numesc Robert si am 15 ani. De cateva zile m-am mutat in Anglia cu mama, si deja le simt lipsa prietenilor din Romania. Simt ca am intrat in depresie, de fiecare data cand imi aduc aminte de ei ma bufneste un plans incontrolabil. Problema mea este ca nu stiu ce pot face pentru a trece peste aceste momente grele, daca m-ar ajuta cineva, as aprecia extrem de mult.

Răspuns Câştigător
| VenomMMA a răspuns:

Salut, Robert. Schimbarea de locatie, ruptura aceasta fata de tot ce cunoasteai, de prieteni, de oras, de cei alaturi de care iti petreceai o buna parte din timp, asta ti-a lasat un gol in suflet. Incearca sa vorbesti mai mult cu parintii tai, cu prietenii tai, asta te va ajuta sa treci mai repede peste despartire si sa te acomodezi mult mai usor in noua tara. Nu trebuie sa stai suparat, sa intri in depresie, sunt sigur ca o sa-ti faci noi prieteni acolo unde esti. Trebuie sa iei totul pas cu pas, sa nu te grabesti, la inceput totul este greu, nu trebuie sa te dai batut niciodata. happy

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Eu spun sa fii pozitiv si sa te gandesti cat de multe oportunitati ai acum, cand ti se deschide o viata noua in fata!
Incepe o viata noua, fa-ti prieteni noi, o sa mergi la o scoala unde poti sa dovedesti ca esti destept si ambitios, poti face atat de multe si tu alegi sa plangi?
Ce dumnezeu, altii la 15 ani se dau ditamai barbatii, dar tu alegi s aplangi ca un bebe mic?!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tine legatura cu ei pe skype.
Accepta situatia, incearca sa te adaptezi si sa iti faci prieteni acolo.
Trebuie sa fi puternic happy