| FulgerMcQueeN a întrebat:

mi-am dat seama de unde vine nepasarea mea pentru scoala. Eu de fapt am,, impresia" sau mai bine zis convingerea ca creierul meu nu poate tin atata informatie cat sa fiu un elev bun la scoala. Si cum mie nu imi place sa pierd timpu, sa invat, mi se pare o pierdere de timp.

Tot am impresia ca niciodata nu voi putea retine atatea informatii si ca imi pierd timpul cu asta.

Va rog sa ma ajutati...!

Dau si funda si vot si tot ce mai e, numai sa ma ajutati.

Răspuns Câştigător
| AtateaConditii a răspuns:

E normal sa crezi asa, dar nu esti obligat sa stii informatiile ce le primestii toata viata. Le memorezi numai pe cele importante pentru o lunga perioada si pe celelalte le memorezi pentru a obtine o nota buna dupa aceea poti sa le uiti. Pentru ca creierul nostru uita informatiile neinteresante pe care le-a memorat, cand pe cele interesante le pastreaza acolo in creierul nostru. Gandeste-te ca e foarte usor sa fii un elev bun la scoala nu doar memorand ci intelegand, daca intelegi e foarte usor, pe cand memorezi e mai dificil.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Asta cu "creierul meu nu poate tin atata informatie " e doar o scuza pentru lenea pe care o ai in c.ur.

| FulgerMcQueeN explică (pentru suntserios):

Frate, da e posibil sa pot retine atata informatie?

| ReViNeMaScAtii a răspuns:

Din moment ce nu te intereseaza scoala normal ca nu inveti.