| ENDofGaming a întrebat:

mine am examen la limba si literatura romana trebuie sa ma pregatesc dar nu stiu la ce ma ajutati voi?big grin

Răspuns Câştigător
| danielutzica a răspuns:

Daca esti in clasa a XII-a si dai BAC-ul, maine e oralul la romana.

Lecţii pe care trebuie să le repetaţi în mod special pentru a rezolva biletele:
-argumentarea diferitelor tipuri de texte: Argumentează, demonstrează, exemplică un text
-argumentarea unui punct de vedere: Argumentarea unui punct de vedere
-elementele situatiei de comunicare (Emitator, Receptor, Mesaj): Elementele situaţiei de comunicare
-stilurile functionale:
1. Stilul stiintific: Stilul Ştiintific
2. Stilul oficial (juridic-administrativ): Stilul oficial
3.Stilul publicistic: Stilul publicistic
4. Stilul artistic (beletristic): Stilul Beletristic
5.Stilul colocvial: Stilul colocvial