| maxim341 a întrebat:

-salut TPU si Paste fericit tuturor! eu am o problema destul de complicata am o amica pe care o cunosc de vreo 3-4 ani si de care m-am indragostit, deci avem prea multe lucruri in comun si aproape gandim la fel, problema e ca ei i-a placut de mine cu ceva timp in urma (stiu asta sigur mi-a spus o prietena de a ei) insa eu nu eram atunci prea atras de ea....insa acum nu stiu daca inca ma mai place si eu nu reusesc sa ii spun ce simt, deci am stat intr-o seara doar noi doi si am vorbit despre diferite chestii si cand am ajuns la partea in care ea m-a intrebat "cum de nu ai iubita?" mintea mea a inceput sa dea nastere la tot felul. de scuze pentru a evita subiectul, urasc chestia asta deci sunt indragostit la maxim de ea, in mintea mea cred ca i-am spus ce simt de o mie de ori, insa in realitate... stiu stiu o sa ziceti ca sunt intr-un frindzone si nu mai am cum sa ies insa mi-a dat semne ca ma place, eu vreua sa ii zic ce simt pentru ca ma streseza la maxim chestia asta, am nevoie de idei cum sa scap de anxietate in fata ei si niste idei(originale, nu sms sau pe mess) cum sa ii spun ce simt

Răspuns Câştigător
| AnonimaOk a răspuns:

Buna. Eu cred ca trebuie sa te mobilizezi. Nu este adevarata chestia ca esti in zona amicitiei si nu mai poti iesi, din contra daca aveti atatea lucruri in comun, va cunoasteti asa bine si dati "semnale" reciproc de ce nu v-ati acorda o sansa? Trebuie sa ii zici! Canalizeaza-ti energia, aduna-te si cand o vezi pe mess ii spui ca vrei sa vorbesti cu ea ceva si daca vrea sa iasa putin sau sun-o. Cand va vedeti spune-i ca in ultima vreme petreceti mai mult timp impreuna si ai realizat ca te intelege mai bine ca oricine altcineva si te simti atras de ea. Spune-i ca atunci cand nu o vezi te simti prost si ca ea inseamna mult pentru tine. Intreab-o daca vrea sa fie cu tine simplu. Dar poate inainte de asta o poti invita la un suc sau o inghetata. Vezi si tu in ce imprejurari ii spui lucrurile astea. De preferat un loc dragut si unde sa fiti numai voi nu cu un car de prieteni pe langa. Succes. PS nu mai fi speriat. Cred ca singurul factor de stres ar fi refuzul dar haide, indrazneste! Si ce daca zice nu? preferi sa traiesti cu gandul ca poate ar fi fost ceva intre voi dar nu ai avut tu acel gram in plus de curaj? Uneori trebuie sa te lasi purtat de sentimente, de trairea clipei! Mult noroc inca o data si sper ca am putut ajuta.

3 răspunsuri:
| Iubibilăă a răspuns:

Spune-i pur si simplu ce simti.
Nu gresesti cu nimic.
Fi romantic, organizeaza o petrecere, iesiti la un suc.
Succes.

| Corynna13 a răspuns:

Sunteti prieteni in primul rand, ceea ce inseamna ca oricand poti vorbi deschis cu ea.
Trebuie sa iti faci curajul sa ii spui ce simti sau sa ii dai semne ca o placi foarte mult (nu e nevoie neaparat de cuvinte). Toata anxietatea vine de la faptul ca nu stii cum va reactiona cand ii vei spune. Dar nu trebuie sa iti faci probleme din aceasta cauza, pentru ca din moment ce sunteti prieteni, te va asculta si te va intelege.
Gandeste-te si la faptul ca ea te-a intrebat "Cum de nu ai iubita", iar intrebarea asta de obicei este pusa persoanelor pe care le simpatizam sau suntem atrasi intr-o anumita masura. Si mai ales ca intr-o perioada te-a placut... De ce nu ar face-o si acum? Asta doar in cazul in care nu ii place alt baiat. Dar daca ar fi fost asa, tu ai fi stiut si ai fi mentionat asta. Insa nu cred ca se pune problema de asta. Deci fa-ti curaj si arata-i fetei ca nu e doar o simpla prietena pentru tine. Nu te-ai gandit sa o intrebi in momentul ala "Dar tu de ce nu ai iubit?" Sunt curioasa ce ar fi raspuns big grin Sper ca ti-am fost de ajutor. Bafta! happy

| Elena567223 a răspuns:

Eu cred ca ar fi mai bine sa ii spui in fata tot ce simti pentru ea doarece vara trecuta am avut si eu un iubit si i-am spus pe mess ce simt pentru el dar cand ne-am intalnit din nou eram la fel ca si inainte... nu avea alta reactie chiar daca i-am spus pe mess ca il iubesc. Deci eu iti recomand sa-i zici in fata ce ai de zis;-j