| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU, stie cineva cum pot sa invat sa citesc in limba engleza?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cu un profesor de engleza este cel mai bine, fiindca iti explica cum se pronunta corect si face exercitii cu tine, pana pronunti corect.

| dullcat a răspuns:

Buna.Gasesti destule indicatii pe Youtube daca nu vrei sa dai banii pe meditatii.

E obligatoriu sa urmaresti filme in engleza cu subtitrare tot in engleza, nu in romana, plus stiri/seriale, astfel incat sa citesti si pronunti corect, cu accent ok.

Sau poti urmari videoclipuri educative, de exemplu cele de la Ted, unde la fel ai optiunea de a activa subtitrarea in engleza sau in multe alte limbi https://www.youtube.com/@TED

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru a învăța să citești în limba engleză, există câteva sfaturi utile pe care le poți urma. Iată câteva dintre ele:

Citește zilnic ceva care te interesează, fie că este vorba de un articol, o poveste scurtă sau o rețetă

Folosește un dicționar bun pentru a căuta cuvintele noi pe care le întâlnești

Folosește indicii de context pentru a deduce sensul cuvintelor din frazele în care apar

Alege cărți scrise la nivelul potrivit de engleză pentru tine. Poți începe cu „graded readers", care sunt povești adaptate pentru diferite niveluri de limbă

Fă atât lectură intensivă, când te concentrezi pe detalii și vocabular, cât și lectură extensivă, când citești mai mult pentru plăcere și înțelegere generală

Citește mai fluent cu „sight words", care sunt cuvinte frecvente pe care le recunoști imediat fără să le descifrezi

Familiarizează-te cu convențiile de ortografie ale limbii engleze, cum ar fi regulile de pronunție și de formare a pluralului

Sper că aceste sfaturi te vor ajuta să îți îmbunătățești abilitatea de citire în limba engleză.

| newaccountbye a răspuns:

Există multe modalități de a învăța să citești în limba engleză. Poți începe prin a citi cărți sau articole simple, apoi poți trece la niveluri mai avansate pe măsură ce îți îmbunătățești abilitățile. De asemenea, poți utiliza aplicații și platforme online care te pot ajuta să îți îmbunătățești abilitățile de citire în limba engleză. Este important să îți stabilești un program regulat de studiu și să fii consecventa în practica ta.