| DonEduardo a întrebat:

Salut, TPU, stiu ca in ultima vreme am pus multe intrebari conversationale, dar acum vreaiu sa discut despre un subiect cat se poate de serios. Daca aveti chef de caterinca, puteti sa ignorati intrebarea. Sa va explic cum e clasa mea de la scoala. Copiii din ea pun manele la maxim la boxe in pauze (ma rog, asta cand faceam scoala fizic). Spameaza pe grupuri cele mai naspa sticker-e. DE fiecare data cand cer tema, ori nu mi se raspunde, ori primesc ca raspuns acele sticker-e.Cand diriga discuta un subiect serior, ei se apuca de glume proaste. Nu ma terorizeaza, dar ma considera inferior. Cand diriga vrea sa facem un joc la dirigentie, ei incep cu glumele lor proaste si imi strica orice chef. La sfarsitul anului scolar trecut, ni s-a comandat pizza. Unii, ca mine care s-au imbulzit, au reusit sa ia cat sa se sature, dar altii nu au prins nimic. Probabil imi veti spune ca sunt un needucat si un badaran, insa inainte sa ma judecati, aflati ca acei copii sunt aceiasi care in scoala primara, cand mergeam la diverse excursii, eu ma grabeam educat sa prind un loc, dar ei ma dadeau gramada si se puneau in fata mea. Cand voiam sa imi recapat locul, ei imi spuneau ca ma bag in fata lor. Pana se ajungea la mine, mie deja vezica mi-era aproape sa explodeze si imi pierea tot cheful de a fi electrocutat. Si ceea ce mi se pare superironic e faptul ca ei fac proiecte de oprire a bullyng-ului la educatie sociala, cand ei il practica. Si nu zic ca eu sunt victima, dar altii sunt. Si foarte multi dintre ei sunt ingerasi cu parintii. De anul asta scolar, profesoara noastra de informatica, care este foarte draguta si preda frumos. Ei bine, ea ne-a lasat, pentru ca la ora ei zici ca era o jungla, nu o clasa de copii. Integrarea in colectiv este o optiune la care am renuntat. Am tinut asta prea mult in mine si acum am simtit ca e momentul sa o dau afara. Spuneti sincer, ce parere aveti despre clasa mea? Ce ma sfatuiti sa fac?

9 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să te adaptezi. Așa este la școală. înafara școlii, în viața reală e mai rău. Să înveți să lupți pentru locul tău. Profa de info e o lașă. Cu leii în arenă, trebuie să ai o cravașă în mănă și un pistol pistol la brâu. că altfel te sfâșie.

| DonEduardo explică (pentru sadrian46):

Colegii mei sunt niște lei din Nemeea, nu unii ordinari.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să te adaptezi. Așa este la școală. înafara școlii, în viața reală e mai rău. Să înveți să lupți pentru locul tău. Profa de info e o lașă. Cu leii în arenă, trebuie să ai o cravașă în mână și un pistol pistol la brâu. că altfel te sfâșie.

| Catrice a răspuns:

Să-ți vezi de ale tale.
Asta se întâmpla și la mine in clasa cu multi ani in urma.

| LPCTSTR a răspuns:

Daca esti intr-a 10-a, inca poti sa mergi la alta scoala.
In definitiv, sa te muti ar fi cea mai buna optiune pe care o ai. Fie la un alt profil, fie la o alta scoala, oriunde te-ai duce, vei scapa de ei.
Cum nici sa fii tu impotriva lor n-o sa iasa bine, mai bine nici nu-ti bati capul.

| DonEduardo explică (pentru LPCTSTR):

As face-o, dar mi-e frică să nu nimeresc într-o clasă la fel de rea sau mai rea.

| LPCTSTR a răspuns (pentru DonEduardo):

Sansele sunt mici. Din toata scoala, numai clasa mea de mate-info a fost cea mai "nazdravana", loc unde erau cei mai multi baieti, in alte clase era mult mai liniste. Deci, pot spune ca s-ar putea sa nu dai intr-una mai rea, eventual unde te vei duce nu te vor cunoaste si, deci, nu te vor ataca pe tine.

| StrongHeart a răspuns:

Am avut si eu in clasele 1-8 o astfel de clasa,colegi nebuni,cocalari,figuranti pusi pe scandal si eu mai faceam tampenii, toti, dar unii intreceau masura si ii terorizau pe altii care isi vedeau de treaba lor, intotdeauna o sa existe si din astia, am schimbat cativa diriginti atunci.
Ce sfat iti pot da ca un om care a trecut prin asta si a ramas profund marcat de vreo cateva persoane care m-au terorizat e sa pui piciorul in prag, daca esti moale si iti simt frica nu o sa cedeze ba dimpotriva o sa isi bata joc in continuare de tine si nu o sa te respecte.
Chestia cu intoarce celalalt obraz functioneaza cu fiinte rationale.Cu oameni care stiu doar violenta verbala si fizica trebuie din start sa le scoti figurile din cap,asta nu inseamna sa apelezi la violenta,ci sa iti aperi demnitatea si sa stai in picioare indiferent de cine e in fata ta.
Mi-a luat multi ani sa invat lectia asta,trateaza-i pe ceilalti cum vrei sa fi tratat,evita pe cat poti scandalul,vezi-ti de treaba ta,dar daca nu inceteaza spune-ti cuvantul, arata-le ca nu iti e frica de ei, incearca pe cat poti sa stai in picioare si sa le raspunzi fara sa-i jignesti sau sa sari la bataie, ci doar sa iti sustii punctul de vedere.
In mod normal, acesti batausi o sa isi caute alta victima atunci cand vad ca cu tine nu le merge.Eu am fost si victima si agresor in timp si stiu exact mecanismul pe care functioneaza,este vorba de frica,daca tu esti corect fata de ceilalti,dar nu lasi frica sa te doboare,o sa mergi drept si o sa se fereasca toti de tine,daca lasi frica sa te copleseasca, o sa ai de pierdut.
Deci fii un elev normal, stai in banca ta, evita pe cat poti scandalul, dar nu te lasa umilit, cam atat as avea de zis.
Si inca un lucru care a functionat la mine.Cauta-ti niste prieteni care nu sunt ca ceilalti si faceti-va grupul vostru, bisericuta voastra si ignorati-i pe nesimtiti si pe scandalagii.

| DonEduardo explică (pentru StrongHeart):

Mersi pentru sfaturi. În legătură cu ultimul lucru pe care l-ai zis, e un copil care nu e ca ei, pe care îl chinuie. Dar el e prost si tot incearca sa se imprieteneasca cu ei si sa fie ceva ce nu este.