| anonim_4396 a întrebat:

Sunt bisexual. Ceea ce inseamna pentru. cei ce nu stiau ca imi plac fetele si baieti in mod egal.

Intrebarea mea este, daca si cum sa le spun altor persoane cum ar fi cei mai buni prieteni sau rude.

Daca esti un fanatic religios, te rog frumos sa iti tii parerile pentru tine.
Daca sugestia ta este sa ma duc la psiholog, te rog frumos sa taci.

7 răspunsuri:
| CreepyCrow a răspuns:

Le-ai putea spune parintilor cand devii major si poti locui de unul singur daca spui ca sunt brutal de homofobi. Prietenilor cei mai apropiati le-ai putea spune, poate asa mai si descoperi cine iti e prieten cu adevarat ( am pățât). Cat despre parintii tai, banuiesc ca de fiecare data cum se iveste o stire la tv despre comunitatea lgbt sau din astea, nu se abtin sa comenteze si sa imporaste cu venin. Incearca sa spui atunci ceva de genul " eu nu vad cu ce va deranjeaza orientarea atata timp cat omul se comporta respectuos, nu raneste pe nimeni si isi vede de treaba"ca poate intr-un final, s-or gandi sa reflecte asupra a ceea ce spui. In rest, nu vad de ce le-ai spune lor. Stiu ca poate ar fi frumos ca ei, oamenii cu care stai in casa, sa stie, dar daca atitudinea lor asupra celor ca noi ar putea dauna actiunilor tale si stilului tau de viata, atunci ar fi de preferat sa te considere inca "unul de-al lor" (doar sa creada, fiindca important e sa stii tu adevarul deocamdata).

| vocea a răspuns:

Pai ii asezi la masa si le spui ii pregatesti inainte si le explici calm pe intelesul lor bafta

| PinguT a răspuns (pentru vocea):

Sunt homofobi. Extrem de homofobi. Ba chiar fac glume pe seama acestor persoane.

| seth2016 a răspuns:

Buna,

Bisexual inseamna ca esti atras (sexual) atat de fate cat si de baieti si ca te indragostesti atat de fete cat si de baieti.

Pari a fi OK cu identitatea ta si cred ca ai acceptat-o.

Sa inteleg ca parintilor tai deja le-ai spus?

Unui prieten bun al tau nu cred ca e o problema sa ii spui. Despre rude ar trebui sa te consulti cu parintii tai.

| PinguT a răspuns (pentru seth2016):

Chestia e ca nu le-am spus. Prin rude ma refeream si la parinti. Parintii mei sunt extremi de homofobi.

| FaraNume1245 a răspuns:

Le poti spune cu tupeu, sau sa ii iei usor, usor. Depinde de tine cum faci asta. Si mai important e sa le explici ca nu tu ai ales sa fii asa si poate nici tu nu voiai sa se intample, dar asta e.

| TURB0X a răspuns:

Nu spune nimănui, ține-o pentru tine.
E mai bine așa.