| anonim_4396 a întrebat:

Sunt fata, 15 ani, clasa a 8-a.
De vreo 5-6 luni imi place de un baiat.
E foarte popular,are simtul umorului,un fizic de invidiat la vârsta lui, e tipul ala smek si e cu un an mai mic decat mine (desi arata de 17).
Cand sta in preajma mea vorbeste altfel decat o face cu alte fete,isi schimba tonul vocii si zambeste.
Noi doi nu prea vorbim,doar un "Hei" si "Ce mai faci?" deseori.
El nu discuta cu alte fete mai deloc, iar cand o face se poarta...normal.
Dar cand noi ne intalnim intamplator in pauze parca încearcă prin diverse gesturi sa-mi atraga atentia.
La inceput il ignoram.
Dupa un timp a inceput sa-mi placa si singurul motiv e acela ca vorbeste si se poarta cu mine cum n-o face cu alte persoane.
De fapt,cred ca sunt doar confuza sentimental din moment ce nu m-am mai aflat intr-o relație si caracterul lui in mare nu ma atrage (desi are si parti ce-mi plac )
Noi doi suntem diferiți.
Eu sunt o persoana retrasă,timidă/introvertita,muta si agresiva cateodata (ma bat din placere,iar in preajma altor persoane sunt foarte rezervată,mi-e jenă sa vorbesc,Nu pot sa port o conversatie si nu-mi place compania altor persoane).
Cand ies in pauza cu singura mea prietena tind sa merg in acelasi loc unde se afla si el cu amicii lui pentru a-l vedea,incerc sa nu-i vorbesc si păstrez distanța,iar cand vine pauza sunt nerăbdătoare sa ies afara in speranta de a-l vedea.
Nu vreau sa fiu cu el,dar nu pot controla aceste stări.
Stiu ca o relație între noi ar fi imposibilă,chiar daca ar simti la fel sau m-ar ruga sa fim împreună.
Nu vreau sa ingreunez pe moment viata unei persoane ca el cu cineva cu o personalitate ca a mea.
Pe deasupra sunt prea mica pentru relații de orice fel si nu cred in iubirea pe termen lung.
Ma gândeam ca dupa ce termin clasa si voi intra la liceu din moment ce nu ne vom mai vedea sa-i scriu intr-un bilețel ce simt.
Pur si simplu nu pot sa-i zic,nici nu vreau sa incerc.
Poate si de frica sa nu spuna altora sau sa-si bata joc de mine.
Mie nu imi plac băieții asemenea lui,majoritatea luand o relație drept o joaca si nu se implica (in general băieții cu un caracter asemanator lui,care sunt populari, isi dau aere,fac multe glume pe care eu nu le pot intelege,vor sa para duri,au calificative slabe,dar nu ma refer neaparat la el in privința relațiilor din moment ce nu il cunosc îndeajuns de bine).
Nu ne prea cunoastem, pentru mine e acel băiat pe care il vad doar in pauze si imi place sa fiu in preajma lui si sa-l vad chiar daca nu vorbim.
Vreau doar sa nu ma mai gandesc la el...
Sfaturi? Multumesc!

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Era mai simplu " Imi place de unu, cum pot sa nu ma mai gandesc la el". Nu ditamai romanul scris degeaba. Te laudai ca inveti sa canti la vioara, ba pian. In asa fel poti uita de ceva./cineva. Ocupa mintea cu altceva.

| BlackRose03 a răspuns (pentru anonim_4396):

Scriu aceste "romane" gandindu-ma ca cei care răspund imi pot oferi sfaturi mai utile cunoscând mai bine situatia.
Daca dezvolt ideea si ofer mai multe informatii cu privire la problema cred ca va fi mai usor pentru cei ce răspund sa ma ajute.
"Te laudai ca inveti sa canti la vioara, ba pian"
Cand m-am lăudat ca as canta la vioara? Poate am spus "Cant la vioara" "Vreau sa învăț sa cant la vioara"...dar nu tin minte sa ma fi lăudat.
In orice caz, m-am lăsat din moment ce se apropie Evaluarea aia pentru a face meditatii.Trebuia sa aleg.
Urmatoarele 5 luni fara vioara.
Alte idei?
Nu stiu ce pot sa fac in timpul liber, in afara de pictură si de scris poezii/povestiri sau citit (activitățile mele preferate pe care le frecventez cel mai des) nu am cu ce sa-mi ocup timpul si mintea, iar acestea parca inrautatesc situatia.
Am incercat...
Si problema e ca nici nu stiu daca imi place de el cu adevarat. laughing
Se poartă diferit cu mine si poate de asta am un interes in el, dar in mare imi place doar felul in care imi zâmbete si vorbeste cu mine.
Sunt confuză.

| Xelon a răspuns (pentru BlackRose03):

Nu esti confuza, esti indragostita, chestile de genu se intampla foarte des la varsta ta, ai 2 variante.
1.Ii spui in fata ca il placi si iti asumi riscul de a fi refuzata, dar macar ai avut curajul sa ii spui ce simti si chestia asta o sa te ajute si in viitor.
2.Mai rabzi pana se termina scoala si daca zici ca dupa nu o sa va mai vedeti o sa il uiti, ochii care nu se vad se uita.
Chrstia cu biletelul e o prostie ori actionezi acum, ori deloc.

Răspuns utilizator avertizat
| Fogripper a răspuns:

Hei! E totul okay, pare sa fie doar o simpatie. esti atrasa sexual de el, mai mult sau mai putin. O sa iti treaca de tot cu timpul. Am trecut si eu prin asta, doar ca eu eram mai mult de atat, ba chiar indragostit si stiam asta, doar ca in acelasi timp eram convins ca caracterele nu se potrivesc absolut deloc. In 5-6 tot ce am simtit pentru ea si toate sentimentele s-au redus la 0 si acum e doar o persoana ca oricare alta. Asta fiind tot in clasa a 8-a, anul trecut. Sunt baiat apropo