| Ghost01 a întrebat:

sunt la liceu si am o problema, eu sunt de alta natonalitate si asta ii face pe cei din jurul meu sa nu ma placa, oricum nu asta e grija mea, dar dintr-o data batjocora si nesimtirea a ajuns la un alt nivel cam toata clasa se amuza pe seama mea si daca era doar atat nu era mare chestie dar ei fac tot felul de tampeni in clasa si da vina pe mine, eu nu am cuvant de spus de oarece toata clasa e in potriva mea, si pe cine sa creada profesorul pe mine sau majoritatea?
Faza e ca daca treaba continua asa o sa iau multe note mici fara sa fie vina mea.
Ma gandeam ca ar trebui sa ma mut in alta clasa sau sa chem un parinte sau sa reglementez treaba cu directorul, faza e ca daca o sa chem un parinte sau directorul nu o sa fac decat sa indrept si mai multa ura asupra mea, singura solutie find sa ma transfer la alta clasa.
Am incercat sa nu-i bag in seama, dar dejeaba.(Daca nu-i bag in seama o sa arunce gunoaie in banca la mine si o sa dea vina pe mine ca sa iau note mici de la profesor.
Daca le dau replica e dejeaba eu sunt unu ei sunt 29.
Singura solutie find sa ma fac respectat singur cu right arm and left arm.

1 răspuns:
| LarissaMouse a răspuns:

Buna!
Mie mi se pare foarte trista povestea ta, in special pentru ca nu ai cum sa ii schimbi pe ei.Asa sunt unii oameni, prosti. Sunt foarte multi copii care trec prin ceea ce treci si tu, iar acest lucru este foarte trist.E pacat sa zdrobesti inima cuiva doar pentru ca este diferit.
Eu nu stiu cum sa te ajut, pentru ca nu stiu cum te simti.Am avut si eu momente cu colegii,dar putine si trecatoare.
Uite ce zic eu: cel mai bine ar fi sa incerci sa inveti cat poti tu de mult acasa,sa ii intreci. Daca ei sunt prosti,fi tu cel destept. Tu ai sanse sa faci lucruri marete, daca iti doresti cu adevarat.O sa gasesti intotdeauna oameni si oameni, care o sa rada, o sa te jigneasca, pentru ca asa sunt ei.Asa sunt si eu.Mai am momente in care mai rad de cineva,sau mai fac cate o gluma,insa niciodata nu am urat pe nimeni,nu am dorit raul nimanui si incerc sa ajut persoanele care merita.

Poate daca incerci sa faci un discurs in fata tuturor, ceva ce sa ii atinga la suflet, se vor schimba lucrurile.
DAR! Daca o sa incepi sa sari la bataie, tu vei fi invinovatit, iar jignirile vor contunua.Glumele proaste vor continua. Lasa-i in pace.Si poti sa continui sa-i ignori.Iar daca ei iti baga gunoaie in banca, ce? Iti dovedesc tie cat de prosti sunt.
Sa nu uiti niciodata ca vor exista si oameni care vor fi de partea ta.Tu trebuie doa sa-i gasesti.
Iti urez multa sanatate si numai bine! happy
Cand se mai ia cineva de tine, spune-i: "Daca ai fi in locul meu, ai plange.Eu o sa iti rad in fata mereu."