| Pesimistul a întrebat:

sunt la sfarsitul clasei a IX-a la un liceu din alta localitatea decat cea natala si as vrea sa ma transfer. As vrea sa ma transfer, mama a depus deja transferul dar pedagogul a spus ca a depus-o la inspectorat si mi-a "ZIS" ca nu se poate sa ma transfer stie cineva cum pot sa fac sa ma transfer?

4 răspunsuri:
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Cererea trebuie depusa la secretariat, nu la pedagog.Trebuie sa mergi intai la liceul unde vrei sa te transferi, care trebuie sa aiba acelasi profil, si sa nu fi fost la inscriere ceruta o nota mai mare decat a fost a ta. daca acel liceu e de acord cu transferul, pe baza aprobarii lor, depui cererea la liceul unde esti si ei trebuie sa-ti trimita acolo foaia matricola.

| ElenaSA a răspuns:

Cererea de transfer se depune la liceul la care vrei sa te muti. O inregistrezi la secretariat si nu trebuie sa circule asa de la o persoana la alta si nu ajugela inspectorat. Consiliul de administratie din scoala in care vrei sa te muti decide. Tu trebuie sa ai media cel putin egala cu ultima medie a clasei in care vrei sa te muti. Succes!

| SoranaCs a răspuns:

Ar trebui sa te poti transfera. Eu stiam ca aceea cerere se depunde la cele doua licee. Iar transferul trebuie aprobat de catre minister. Si ca motiv de transfer ar putea fi transportul...

| Pesimistul explică:

Eu sunt la un liceu vocational si vreau sa ma transfer la filologie sau orice, ca na mama a venit doar la liceul la care sunt eu acum. nu a mers si la liceul la care vreau sa ma transfer.