| SoP222 a întrebat:

Sunt nedumerit, astazi am dat evaluarea nationala la limba romana si la exercitiul 2, Subiectul I, trebuia sa explic rolul virgulei. Eu am scris ca marcheaza o pauza in vorbire, insa un coleg de-al meu spune ca marcheaza o enumeratie.
Uitati aici un site unde puteti vedea subiectele :

http://stirileprotv.ro/......iii-a.html

6 răspunsuri:
| Zoey112 a răspuns:

Si eu cred ca marcheaza o enumeratie. virgula are mai multe roluri decat o pauza in vorbire, dar este posibil sa iti dea macr jumatate de punct

| nowar a răspuns:

Eu cred ca era o enumeratie.

| SoP222 explică:

Http://ro.wikipedia.org/wiki/Virgul%C4%83
Aici scrie ca delimiteaza grafic o pauza intre parti de propozitie...
Si profesoara de romana ne-a spus ca daca ne da rolul virgulei sa scriem ca marcheaza o pauza in vorbire. Acum nu stiu ce sa zic...

| kidDiana a răspuns:

Eu am scris ca delimiteaza p.d.v de acelasi fel o fi bine? big grin

| Georgiiiiiii a răspuns:

Http://media.hotnews.ro/......bar-10.pdf uite aici baremul de corectare :) marcheaza grafic termenii unei enumeratii

| RaMONa8 a răspuns:

Marcheaza o enumeratie