| lucianmihai10 a întrebat:

Salut TPU, vreau și eu niște sfaturi ca simt ca nu mai pot. De la un timp de vreme toți prietenii mei cu care ies afara au început sa-și bată joc de mine efectiv, vorbesc despre ceva și încep ei sa găsească un motiv in care sa ma facă prost. Ma înjură, ma fac prost, mai au puțin și vor sa ma lovească dar nu o fac. Mie nu-mi place sa ii înjur sau sa ii lovesc, sa-mi bat joc de ei mai bine zis. Nu sunt genul. Nu știu ce se întâmpla cu mine, parca nu mai sunt băiatul care era acum un an…Îmi e frica sa fac unele lucruri crezând ca mi se întâmpla ceva rău…Mai nou dacă simt ca ma doare ceva, burta, cap sau îmi apare un coș pe piele, caut informații pe internet și ma sperii foarte tare… îmi e frica sa mai joc fotbal, ca poate poate leșin pe teren, unde eu am practicat fotbal de la 7 ani dar m-am lăsat… nu știu ce e cu frica asta și de ce toată lumea ma jignește… Vreau un sfat și fără glume.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Dupa cum vad eu, asta-i NU_TI sunt prieteni, dimpotriva iti sunt dusmani atat vreme cat isi bat joc de tine si te jignesc.
Sfatul meu este sa renunti la acest grup de jigodii si sa-ti faci un prieten nou, serios si care sa te aprecieze asa cum esti.
Apuca-te de un sport si focuseaza-te pe el incercand sa-ti afci prieteni din echipa respectiva.
Evita sa mai ai prieteni care te pun jos si te manipuleaza ina sa hal ca te inebuensc.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu știu ce e cu frica asta. Frica asta este a ta. Tu o generezi, tu o creezi. Studiază cum faci asta.
Și de ce toată lumea ma jignește. Da, chiar așa. De ce toată lumea, și de ce toată lumea pe tine. Ca să afli, pe primul care te jicnește, să îl intrebi de ce o face.