| Carina12345 a întrebat:

Vreau să vă cer niște sfaturi. Mă simt foarte singură. Mereu m-am simțit așa chiar dacă eram înconjurată de oameni și încă sunt. Mi se pare că încurc lumea și că mai bine stau singură. Uneori chiar vreau să ies pe afară, dar parcă mă întreb pe mine dacă nu sunt în plus. Prietena mea "cea mai bună" iese cu un grup de ceva vreme. Pe ei i-a cunoscut prin intermediul prietenului meu. E o poveste complicatălaughing de fapt este grupul cu care iese el, am ieșit și eu de câteva ori cu ei și după am luat-o și pe ea cu mine.
Pe ea am cunoscut-o anul trecut, la începutul clasei a 9-a. E o persoană de treabă aparent, nu am ce zice... însă mi se pare că e trădătoare. Mereu face așa. De ceva timp îmi zice că nu vrea să ieșim doar noi două, că dacă nu avem ce vorbi și să vin și eu cu "grupul". De la începutul anului tot îmi spune că scopul ei este să ajungă în grupul ăsta și că vrea să fim toți prieteni. Însă nu-și dă seama că eu chiar mă simt rănită. Nu știu dacă mă înțelegeți, dar eu aleg să nu merg pentru că pe ea o cheamă fetele din grupul ăsta, pe mine nu prea. Doar prietenul meu mă cheamă, însă uneori îl refuz și pe el pentru că mă simt în plus.
Eu chiar sunt o persoană deschisă și sociabilă, îmi place să cunosc oameni noi, dar deja îmi e frică de prieteni falși. Eu dau tot ce am și pot într-o prietenie și din câte văd nu primesc nici un sfert înapoi. De-a lungul timpului am învățat că nu trebuie să dai ceva și să aștepți în schimb, dar sunt și eu om și m-am săturat să fiu rănită.
Din cauza asta stau și plâng uneori ore în șir, nu dorm, încerc să învăț seara și chiar dacă sunt sigură că am învățat tot ce era de învățat tot greșesc la teste și iau note mult mai mici decât alții care stau toată ziua pe afară. Am ajuns să iau chiar note nasoale la liceu, 3 în teză la mate. Eu chiar nu eram așa. Și am învățat formulele, chiar încercam să sper că va fi bine, dar eu mereu pățesc așa. Sau poate sunt doar proastă.
Mă simt foarte nasol, nu știu ce o să fac. Mă simt rău eu cu mine, cum arăt, cu ce sunt. Nu cred că am vreo soluție. Vine vara și eu intru în starea asta de rahat. Am coșuri, mi se pare că m-am îngrășat. Mai nou îmi apar și vergeturi. Mai bine nu aș mai trăi decât așa. M-am săturat. Știu că poate spuneți că astea nu-s probleme grave, dar în universul unei fete de 15 ani sunt probleme.
Cu mama vorbesc despre unele lucruri, dar ea nu mă înțelege mereu. Nu înțelege că am crescut și am nevoie de mai multe haine, am nevoie să merg la un dermatolog să fac cumva să-mi treacă coșurile astea, poate să merg la sală și să fac mai mult sport. Nu înțelege și nu am ce să fac. Sunt nașpa și închei aici. Deja am scris o grămadă și nu știu cine se va încumeta să citească atât... oricum eu m-am descărcat.
Mulțumesc din suflet dacă o faceți!

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| RainmakerX a răspuns:

Ai inceput bine dar ai terminat prost.
Daca iti spui in continuare ca esti naspa atunci o sa ramai asa.
Fie ca spui ca esti naspa, fie ca spui ca esti normala, frumoasa, in orice caz ai dreptate.

Cu cat spui mai des ca esti naspa, ca ai 10000 de probleme, cu atat iti faci viata mai grea si e normal sa te simti ca naiba caci te gandesti numai la lucrurile negative.

Ai cosuri. Si? Bine ca sunt altii "perfecti". Majoritatea au dar multi incearca sa le ascunda sau folosesc diverse medicamente. E normal.

Esti grasa? Ok. Esti tanara deci poti sa slabesti oarecum, depinde mult si de ce fel de metabolism ai, ce tip de corp ai dar pentru moment, s-ar putea sa slabesti. Sa nu te infometezi si daca mergi la sala te rog, sa nu faci cu greutati, ramai la cardio daca e sa faci ceva. De fapt, nici nu prea ai nevoie de atat de mult sport.

Foarte mult depinde de alimentatia ta. De exemplu, daca mananci alaturi de parintii tai, tatal tau mananca undeva in jur la 2200-2400 de calorii pentru a se mentine in timp ce tu ar trebui sa mananci in jur de 1500-1700. Ideea e ca ditamai barbatul nu consuma cat o fata.

Poti sa alergi, sa sari coara (arzi 300 calorii in 30 de minute, ceea ce e destul de mult, mai ales ca o sa arzi mai mult si in urmatoarele cateva ore ), sa faci genoflexiuni dar nu exagerat.

La tot ce ti-am spus mai sus (dieta, alergat, sport), sa nu exagerezi! Unora li se pare o idee buna sa manance 600 de calorii pe zi timp de 1 luna sau cine stie cat timp. NU! Poti sa te imbolnavesti!

Si pentru ce? Sa arati mai bine decat celelalte fete? Sa atragi baieti?

Si daca atragi baieti ce? Oricum nu ar avea rost sa stai cu unul care vrea o papusa si atat. Chiar si poza ta de profil indica nesiguranta. Nu fii falsa! Nu are rost sa te ascunzi in spatele machiajului caci nu ai ce sa ascunzi. Nu exista oameni perfecti.
Fiecare are o slabiciune chiar daca nu este mereu vizibila.
A mea ar fi o anumita frica (sau mai multe daca e s-o luam asa).

In ziua de azi, voi (fetele) aveti destul de multe optiuni.
A cam trecut perioada in care femeia statea la cratita si avea grija de copii.

In ziua de azi poti sa fii asemenea colegelor acelea, sa arati bine si sa stai cu un mos pentru banii lui, sa fii nefericita, dar poti si sa inveti, sa-ti faci o cariera care te pasioneaza si sa intalnesti persoane ca si tine (pasionate de acel domeniu), cine stie... poate si un baiat.

Aspectul este un mare bonus in ziua de azi dar atat. La sfarsitul zilei, oamenii care fac cu adevarat lucruri importante sunt cei inteligenti, care sunt criticati de multa lume dar care reusesc sa devina mai buni pe zi ce trece.

Exista femei in functii de manager la firme importante. Gaseste un domeniu care te pasioneaza, urmeaza o facultate in acel domeniu si in acelasi timp socializeaza (mergi la voluntariat sau la diverse activitati), alearga sau fii activa si nu manca otrava de prin magazine (zahar excesiv, fast food, chips-uri etc / evident, la ocazii se accepta)

M-am lungit, sper ca se intelege!

| Carina12345 explică (pentru RainmakerX):

Mulțumesc tare mult de răspuns!
Ce-i drept, nu mă consider grasă după greutate (știu că sună ciudat, e ok) pentru că am 59 de kg și 1, 73, dar grăsimea mi se distribuie în special pe șolduri și fund și nu-mi place asta pentru că fac mult mai ușor celulită și toate cele.
Cea din poza de profil nu sunt eulaughing e de mult timp poza, o am de vreo 3 ani și îți dai seama că nu mai știu ce făceam pe atunci.
Eu mă machiez, dar nu mult. Și fac asta doar pentru că o fac toate. Mie nu mi se pare că machiajul acoperă coșurile, din contră. Mi se pare că le face mai urâte. De asta nu am treabă să le acopăr.
Doar că mă simt rău cu mine, viața altora e atât de bună și eu mă înec în chestii dintr-astea mărunte. Nu știu cum să fac, aș vrea să fiu mai optimistă, dar efectiv nu-mi iese.
Și să știi că nu încerc să atrag nu știu ce băieți. Am un prieten și mă înțeleg foarte bine cu el. E genul de relație adolescentină. Îmi place foarte mult că pot vorbi multe lucruri cu el.

| RainmakerX a răspuns (pentru Carina12345):

Stiam ca nu esti tu in poza de profil laughing
Asa e viata, mereu o sa-ti placa mai mult ce are altul, mereu o sa vrei mai mult.

De exemplu, eu am lucrurile pe care le vrea cel mai bun prieten al meu, iar el are lucrurile pe care le vreau eu. Nu e ironic? laughing Fiecare lupta pentru ce nu are. (nu, nu sunt lucruri pe care le putem da la schimb XD )

| Carina12345 explică (pentru RainmakerX):

Aa bunlaughing)) voiam să spun și asta, am crezut că așa te-ai gânditlaughing
Și la faza cu slăbitul, am avut și un moment în care m-am înfometat câteva zile la rând, mâncam doar un măr sau ceva de genul dacă muream de foame.
Până am căzut pe scările din mall și mi-am dat seama că nu e a bună. Nu am mai leșinat niciodată până atunci. A trecut cam o lună jumătate

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cred ca esti foarte imatura, daca creezi probleme chiar si aoclo unde nu exista!
Oamneii din jurul tau iti vor binele, dar tu refzui, creend si inventand scenarii care nu au nici un sens sau rost.
Invata sa te realxezi sis a accepti absolut toate invitatiile prietenilor, daca nu vrei sa fii considerata inadaptabila si sa fii abandonata de toti prietenii.
Pentru ca sincer, comportamnetul tau nu este unul nromal si nici sanatos. Esti adolescenta, bucura-te de viata fetita!

| CVane a răspuns:

Hei,stiu cum e viata la 15 ani astfel de probleme chiar par uriase,dar o sa vezi in timp ca nu sunt. Despre greutatea ta si cosuri,e normal asa ceva la varsta ta unde corpul e in continua schimbare, cat despre prietena ta parerea mea cel putin e ca se foloseste de tine ca sa ajunga la grupul tau, lucru nociv intr-o relatie de prietenie, acum depinde de tine daca vrei sa o inlaturi sau nu, insa iti spun din experienta cu cat te simti mai prost din cauza asta cu cat o sa iti dauneze mai mult si cand o sa vezi ca te-a ''tradat'' cu adevarat o sa doara si mai mult.