| DmnProfesoara a întrebat:

Vreau sa va cer parerea, la unul din cele mai frecvente cazuri la adolescenti:cosuri.Am 13 ani, iar cosurile mi-au aparut pe la 11 ani.Desigur atunci nici nu prea le dadeam importanta (eram prea mica, zic eu), insa mama mi le "storcea" chiar daca nu aveau punct galben...Adica sa se vada "coptura". Timp de 1 an nu am folosit nici un fel de crema, si cand am intrat in clasa a6-a (prin decembrie), mi-a aparut o acnee vulgara in zona barbiei.Pe frunte din ce in ce mai multe cosuri rosii. Iar prin martie o groaza de cosuri prin zona obrajilor, care nici acum nu mi-au disparut (dupa un an si jumate).

Acum, de la 12 la 13 ani am folosit o gramadaaa de creme:
-CLEARSKIN (de la oriflame)-era chiar foarte buna, cosurile se faceau mai mici...insa nu o foloseam la o anumita ora, si cateodata exageram...asa ca peste 2-3 luni mi-a iesit populara"acnee vulgara".(care o am si acum)
-M-am dus la doctorita de familie care mi-a recomandat ZINERYT.Sincer mie nu mi-a placut cum a actionat.Cosurile imi erau mereu rosii, ma ustura cand aplicam pe barbie (ca acolo era zona no1.cu probleme), si nici ca nu-mi treceau.Totusi, mama insista sa o folosesc, deci cam peste 3 luni am renunatat la ea, pentru ca deja ca imi era barbie rosie non-stop, iar de la frig, sau poate de la formula cremei mi se facea numai cojite, care atunci cand radeam. dadea senzatia cami se crapa barbialaughing
-Deci am inlocuit Zineytul pe O CREMA DE GALBENELE de la farmacie. Mi s-a mai hidratat barbia, adica nu mi se facea cojite, iar datorita culorii cremei (un fel de portocaliu), barbia nu mai era rosie.Insa,de departe dadea impresia ca sunt murdara, asa ca am renuntat si la crema de gabenele.
-Timp de vreo 5 luni nu am mai folosit nici o crema. Pot sa zic, ca intrasem intr-o depresie puternica.Imi trecea un cos, imi aparea 2.Intre timp, cosurile din barbie, au inceput sa mai treaca (insa, foarte putin vizibil), si mi-au aparut multe, multe in frunte si in obraji.
-In vacanta de vara (deci acum cateva luni) am inceput tratament cu GARNIER PURE ACTIVE ROLL-ON.Care o folosesc si in prezent. Ce sa zic, este foarte buna.Adica chiar se vede rezultatele, insa acum parca nu isi mai face nici un efect.Cred ca pielea s-a obisnuit cu ea...Si ma gandeam sa incetez sa o mai folosesc.

Am vrut sa pun acest "index al cremelor" in caz ca cineva are dubii in folosirea unui anumit produs. Iar cei cu "experienta" in aceast subiect, as fi foarte bucuroasa daca si-ar scrie si ei povestea.

Si ultimul lucru care as vrea sa-l adaug:
-A folosit careva creme de la Vichy anti-cosuri? Stiu ca sunt foarte scumpe, insa daca imi garanteaza cineva ca a folosit si sunt bune, sunt in stare sa dau oricati bani sunt nevoie.

Oricum, multumesc ca ati citit aceasta lungaaaaaaaa "poveste". Si sper ca o sa primesc cat mai multe rasp...Pwp!:*

2 răspunsuri:
| Dariana a răspuns:

Si eu am aceeasi problema ca tine.Am 14 ani si am cosurix_XOribil! Te sfatuiesc sa te duci la dermatolog, ca sa scutesti niste bani dati aiurea du-te la medicul de familie si ia-ti trimitere, mergi la spital la Dermatologie.Am folosit atatea tratamente de mi s. a luat fara nici un efect acum am ceva cu sapun cu sulf si o crema preparata in farmacie, dar astazi am observat ca mi s. a cam uscat tenulstraight faceOricum niciodata nu vor disparea complet si cand vom mai creste ne vor ramane semne, dar vor fi usor de acoperit cu machiaj.Multa bafta in continuare si sper sa. ti treaca!:*

| Ady_9137 a răspuns:

Nu te mai chinui cu creme, doar incearca tratamentul cu malai, ciudat dar mergebig grintongue