| anonim_4396 a întrebat:

De cateva saptamani ma confrunt cu o acnee pe barbie de care nu reusesc sa scap deloc..nimic nu ma ajuta sa usuc cosurile, nici tamponari cu ceai de musetel, galbenele, apa oxigenata, creme antiacneice cu galbenele, cu acid salicilic, isotrexin. nimic nu m-a ajutat, am si puncte albe pe obraz langa nas si pe frunte si acum si acelea se transforma in cosuri. farmacista mi-a dat un demachiant si o crema oxyance city rescue purifi oily skin dar nu stiu ce sa va zic, ieri nici nu a mai fost nevoie sa storc eu cosurile ca m-am trezit ca iese sange si albul din elesad ce as putea face..nu am pe obraji cosuri doar in zona T

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Davidde a răspuns:

Incearca si niste pasta de dinti, pui seara seara si o lasi sa se usuce pana a 2 a zi. Te-ai gandit ca poate nu sunt cosuri/acnee?

| MaiteHoney a răspuns (pentru Davidde):

M-am gandit ca ar putea fi altceva.iti multumesc pentru raspuns si ca ai vorbit frumos si nu ai incercat sa ma faci sa ma simt rau

20 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

În primul rând, coşurile NU se storc!

Ele se ung cu diverse creme şi se lasă se se usuce natural ( să dispară ).

Apoi, ce ţi-a dat farmacista, a fost doar ca să facă vânzare la nişte produse care nu prea au "trecere"...

TREBUIE să mergi la medicul specialist dermatolog!

NU vă mai „tratați după ureche", așa cum ați auzit de la unul sau altul ( ori ai citit pe diverse site-uri )!

Chiar dacă e vorba de "o simplă cremă pentru coşuri", este NECESAR să-ți fie prescrisă de MEDIC și să fie adecvată afecțiunii pe care o ai!

NU te ajută cu nimic dacă încerci vreo 4-5 creme și NU obți nici un efect pozitiv!

TREBUIE identificat tipul de acnee și cauza acesteia - vezi detalii la linkul :
http://www.tratament-acnee.ro/ce-este-acneea/4-11/tipuri-de-acnee.html

http://pasagera.ro/tipuri-de-acnee.html

http://www.spitalulcolentina.ro/......Derma8.pdf

http://dermatocosmetologie.blogspot.ro/......acnee.html

Pentru a determina cauzele care o produc sunt NECESARE diverse analize/investigații de laborator și consult de specialitate - vezi detalii la linkul :
http://healthy.kudika.ro/......itate.html

Poate fi vorba chiar de o INFECȚIE cu stafilococ auriu, care este destul de GRAVĂ și greu de tratat - vezi detalii la linkul :
http://www.cugetliber.ro/......uriu-62077

SPER că, după ce vei citi informațiile de la linkurile anterioare, vei MERGE la medic pentru analize/investigații suplimentare și pentru tratamentul adecvat!

Nu te mai lua după diverse „indicații" date de copilași de 12-18 anișori ( majoritari pe acest site )!

Totuşi, dacă vrei NEAPĂRAT să încerci diverse remedii naturiste - vezi detalii la linkul :
http://www.altamedicina.com/acneea-remedii-naturale/

http://acnee.info/

http://healthy.kudika.ro/......cneei.html

http://www.divahair.ro/......_naturiste

http://life.hotnews.ro/......-curat.htm

http://www.sfatulmedicului.ro/Acneea/tratament-naturist-pentru-acnee_1427

http://www.eva.ro/......40797.html

http://www.one.ro/......i-10115548

http://www.flu.ro/......osuri.html

http://www.perfecte.ro/diet-health/4-remedii-naturiste-pentru-acnee.html

Toate cele bune.

| MaiteHoney a răspuns (pentru bursuc001):

tu chiar crezi ca eu nu stiu aceste articole? nu mai raspundeti daca nu stiti despre ce este vorba, nu am spus ca storc cosurile am spus ca '' nu mai este nevoie sa le stroc pentru ca iese din ele'' binenteles ca am urmat din sfaturile pe care le-am gasit in diverse articole in plus de asta am explicat destul de clar mai sus ca am un stil de viata mai mult decat sanatos. am consultat un medic dar nu m-a ajutat cu nimic, problema mea este ca dintr-o data m-am trezit cu ele si ma dor foarte tare..nu am pe toata fata doar in zona T. la un moment dat m-am gandit ca este ceva psihic

| bursuc001 a răspuns (pentru MaiteHoney):

Măi ce "deşteaptă" eşti tu!

Chiar nu ştiu de ce-mi pierd timpul cu tine happy

O seară frumoasă.

| MaiteHoney a răspuns (pentru bursuc001):

Si tu esti foarte destept sau desteaptalaughing)) la orice intrebare despre acnee ai dat coy si paste la acest raspunslaughing) mai treci pe la scoala pentru ca nu dovedesti ca esti destept cu un copy si un pastewinking sa nu crezi ca nu am citit si alte intrebari despre acnee si ce crezi?laughing) te-am gasit pe tine adica copy si paste-ul taulaughing) ma faci sa rad

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună!
Aplica pe fata o masca cu miere o data sau de doua ori pe saptamana. Mierea de albine are proprietati antibacteriene, astfel incat este excelenta pentru dezinfectarea si vindecarea petelor rosii minore. In plus, mai are o mare calitate: actioneaza cu delicatete asupra pielii sensibile.
Te pup!

| MaiteHoney a răspuns (pentru anonim_4396):

Am aplicat si nimic

| MaiteHoney a răspuns (pentru anonim_4396):

Multumesc pentru raspuns si ca incerci sa ma ajuti

| AncutaM a răspuns:

Nu iti mai stoarce cosurile. Uite aici cateva povesti http://acneea.info/intrebari-si-raspunsuri/ de la persoanele care si-au spart cosurile de-a lungul timpului si au ramas cu cicatrici de le costa mii de euro tratamentele.

| MaiteHoney a răspuns:

Am uitat sa specific faptul ca tin o dieta de 6 ani ca sa ma mentin la nr de kg pe care il am, beau 4-5 litri de apa, sucuri cu acid sau ciocolata nu beau, nu mananc prejeli deci nu cred ca este legat de alimentatie

| Maria1189 a răspuns (pentru MaiteHoney):

Si eu m-am confruntat cu aceeasi problema ca si tine, dar am mers la dermatologie si mi-a recomandat o crema foarte buna, Brevoxyl se numeste. Poti sa incerci si tu aceasta crema pentru ca nu are de ce sa-ti dauneze cu ceva in caz ca nu da rezultate la tine. Singurul inconvenient este ca iti usuca putin tenul. Rezultate se vad cam in 2, 3 saptamani. Bafta multa!

| MaiteHoney a răspuns (pentru Maria1189):

Am folosit si Brevoxyl si mi-a ars pieleasad cu greu mi-am revenit

| MaiteHoney a răspuns:

Am 22 de ani deci nu mai sunt in perioada pubertati ca sa aud raspunsuri de genu ''este varsta''. cred ca este ultima oara cand pun o intrebare aici pe TPU pentru ca mai mult ma enervez decat sa primesc ajutor

| BiancaBiaaaa a răspuns (pentru MaiteHoney):

SI care e vina mea ca nu specifici?laughing pai ia sa nu mai pui, ne faci un bine tuturor sa nu ne mai omoram timpul

| MaiteHoney a răspuns (pentru BiancaBiaaaa):

Copile, nu stiu ce cauti pe TPU, nici sa citesti nu stii!

| MaiteHoney a răspuns (pentru BiancaBiaaaa):

De ce ai raspuns la intrebare daca habar nu ai si nu te pricepi?! Nu stau sa-mi pierd timpul cu copii de 12 ani ca tine!

| MaiteHoney a răspuns:

Va rog sa raspundeti daca chiar va doriti sa ma ajutati si nu sa aruncati cu niste vorbe sau un copy si paste! Suntem unii aici pe TPU care chiar avem nevoie de ajutor si la randul nostru vrem sa ajutam! Nu ne intreseaza sa castigam nu stiu ce medalie la un nr de raspunsuri date sau sa avem nu stiu ce rating! Trebuie sa va ganditi si la persoanele care pun o intrebare aici! Unii veniti si raspundeti numai prostii! Cititi o intrebare de 10 ori daca vreti sa raspundeti, nu o singura data si apoi incepeti sa va luati la cearta! Inca ceva, nu mai dati copy si paste la o ''poezie'' si o puneti ca raspuns la o mie de intrebari despre acelasi subiect! Si daca chiar nu aveti de gand sa ajutati nu mai intrati la intrebarile mele sa raspundeti! Nu va oblig sa raspundeti si daca ati facut-o a fost pentru ca ati vrut! Este contul meu si pot sa intreb, sa raspund si sa-mi dau cu parerea de cate ori am chef!

| Davidde a răspuns (pentru MaiteHoney):

Mai, eu am incercat cu argila... si mi-au trecut, plus ca ma spalam in fiecare dimineata si seara cu ceai de musetel eventual de galbenele, in cca 1 saptamana poate mai putin se vede efectul chiar bine

| BiancaBiaaaa a răspuns:

In primul rand, in caz ca nu ai fost la dermatolog, trebuie sa te duci. Pentru ca e posibil sa fie o problema hormonala si tu prin stoarcerea cosurilor si datul cu nu stiu ce creme lucrezi doar la efect (la impuritatile de pe fata) nu si la cauza, care e din interior. Dermatologul iti poate da niste vitamine, antibiotice, el stie mai bine de ce ai tu nevoie. Incearca sa bei si multe ceaiuri (de ex cel de frunze de mesteacan sau trei-frati-patati). Oricum probabil e si din cauza varstei si cu timpul o sa se treaca.
In caz ca ai mers la dermatolog si inca nu s-a rezolvat, mergi la cosmetica, unde iti va scoate punctele negre sau cosurile.(dar asta in mai multe sedinte) Chiar daca e destul de scump, eu zic ca se merita. Trebuie sa mergi cam de ori peluna, si se vede o diferenta pentru ca fata nu mai e asa de incarcata. :d
Sper sa iti rezolvi problema:*

| MaiteHoney a răspuns (pentru BiancaBiaaaa):

Mai trebuie sa spun de o mie de ori ca nu le storc? am spus ca nu este nevoie sa ma gandesc eu sa le storc ca deja iese din ele tot fara sa fac eu ceva