| Marilyn50 a întrebat:

Vreau si eu un sfat: de curand m-am certat cu o fata pe care o credeam o prietena adevarata si careia i am zis toate secretele si mi am deschis sufletul ei. In schimb dupa cateva luni ea mi-a zis ca sunt o falsa si ca sunt o proasta si ca nu mai am ce vorbi cu ea. Aceasta a incercat sa atraga de parteaa ei mai toti prietenii mei dar unii si au dat seama ca ea era o mincinoasa in schimb altii nu. Acum ea se comporta urat cu mine si ma barfeste la toata lumea zicandu le lucruri false despre mine si ea continua sa se ia de mine. Aici as vrea niste sfaturi de cum sa mi recuperez prietenii, sa arat lumii adevarata ei fata si in principal cum sa o fac sa nu se mai ia de mine(daca stiti niste replici bune le accept cu inima deschisa). Va rog mult sa mi raspundeti la aceasta cerere happy

7 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nu mai poti recupera acele persoane decat incercand sa discuti si sa le prezinti situatia, dar din moment ce au ascultat-o pe ea din prima, cam mici sansele sa te mai ia in seama.
Fa-ti alt grup de prieteni si gata, altceva nu ai ce sa faci.
O sa i se intoarca raul facut, stai linistita. happy

| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate nu poti face asa ceva, indiferent cat ai vrea sa arati lumii asta, nu vei face decat sa te considere invidioasa sau rea.
Lasa-i pe ei sa se convinga in timp!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Replici pentru ce? Nu joci nici un fel de rol asa ca bazeaza-te pe cuvinte care vin din inima, adica ce crezi tu despre acea 'prietena'. Prietenii tai, daca ti-ar fi fost cu adevarat asa cum le spui tu nu s-ar fi luat dupa vorbele unei fete care doar iti poarta ura/pica.Un prieten care ar sta cu tine chiar si dupa ce ar auzi barfe din gura tuturor, acela poate fi numit un prieten adevarat.O fata care reactioneaza in felul cum a facut-o 'prietena' ta este una care nu are prea multa minte asa ca nu are rost sa iti bati capul cu ea, dar totusi sa nu uitam ca o cearta poate porni de la o neintelegere in care ambele persoane se pot insela /pot proceda incorect si nu vor sa recunoasca.Gandeste-te bine la asta si fa ceea ce e mai bine pentru amandoua, iar in acest caz ti-as putea da un mic sfat..nu o baga in seama fiindca vei vedea ca la un moment dat se va opri si se va plictisi si nu in ultimul rand tine minte ca in viata nu toti vor fi buni cu tine si ca vei da de multe persoane false. Persoanele false care cred ca ii pot insela/duce de nas pe altii sunt josnice si penibile, iar falsitatea vine de la simplul motiv ca au o nemultumire sufleteasca.
Sper ca am fost de folos.O zi faina sa ai!

| Marilyn50 explică (pentru anonim_4396):

Ai dreptate si mersi din nou pentru sfat dar mai am o intrebare: daca vine la mine si nu stiu....incepe sa zica tot felul e cacaturi...fac ceva su doar o las sa vorbeasca ca o proasta?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Marilyn50):

Te prefaci ca vorbesti cu altcineva si ca nu ai observat cand ea a venit la tine.Asta o sa o enerveze tare.

| addya a răspuns:

Falsa este ea, eu cred ca doar vrea atentie si de asta se ea de tine, incearca sa te faca pe tine sa te simti prost dar stai linistita dupa un timp daca esti indiferenta cu ea o sa inceteze, cat despre prieteni tai daca si ei sunt cu adevarat prieteni nu renunta la tine pentru niste barfe ba din contra

| Marilyn50 explică (pentru addya):

Ai dreptate si multumesc pentru sfat dar unii dintre prietenii mei deja s au intors de partea mea dar unii din ei mi se par suspiciosi (in ensul ca am impresia ca ei inca sunt de partea fetei aleia si asteapta de la mine sa o barfesc ca sa i zica ei tot ce am zis eu despre ea)