| Necunoscut225 a întrebat:

Salutare, am 18 ani, și sunt dependent de jocuri de noroc, seara am mii de gânduri, cum că gata, mă las, de mâine nu mai joc, dar ziua următoare ajung tot acolo, ce mă sfătuiți să fac? Nu știu ce să fac, nu știu cum să le las o dată pentru totdeauna.

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Las si un raspuns de-al meu mai vechi, pe subiect:

Iti recomand sa urmaresti acel clip al lui Mircea Bravo, cred ca transmite foarte bine mesajul : https://youtu.be/I1Iw3gqLoVQ?si=a0AYHhFSOaHKKL_p

Din punct de vedere social, majoritatea oamenilor devin dependenti, aducandu-si consecinte negative, atat lor cat si apropiatilor. Chiar Sorin Constantinescu (fost președinte al Asociației Cazinourilor România) spune:,, Jobul tău este să transformi un client în dependent, asta e meseria ta, de asta ești pus acolo". -sursa https://www.libertatea.ro/......ia-4353676

In momentul in care nu exista distinctie clara intre limita recreationala si dependenta, clientii devin victime. Sa stii ca aceste firme doar profita la infinit de pe urma victimelor!

Imi dau seama ca este greu spre foarte greu sa te lasi, fiindca vezi reclame la orice colt de strada, pe blocuri si cladiri, pe bannere gigantice. Dar trebuie sa incerci, fiindca nu esti nici prima persoana nici ultima care a ajuns in acest punct!

Pentru a compensa timpul pe care in mod normal il petreceai in aceste spatii, incearca sa iti gasesti o alta activitate care sa te stimuleze.Ti-ar putea placea jocurile pe pc, sau orice altceva.
Creierul tau va simti lipsa acelei stimulari, acelei recompense, deci cel mai logic este sa iti setezi o lista de activitati si treburi de facut.Cand le completezi te poti rasplati cu ceva bun sau un suc preferat, o bere etc.

Incearca sa eviti sa treci pe langa case de pariuri, jocuri de noroc, cazinouri etc in drumurile tale prin oras. Cel mai logic ar fi sa rupi legatura si cu prietenii care te indeamna sa li te alaturi.

O alta metoda care exista, dar ma indoiesc ca e aplicata, e programul de autoexcludere. Tu poti vorbi cu cei de acolo sa nu te mai primeasca. Este datoria lor, insa nimeni nu o face fiindca banul primeaza si patronii acestor firme traiesc din clientii casei si dependenti.

Aminteste-ti constant ca poti investi acei bani in multe alte feluri utile pentru viata ta, nu sa-i dai unor oameni care nu se mai satura de bani. Stiai ca in alte tari profitul acestor spatii se duce exclusiv catre cauze sociale de ajutorare?

Recomand sa citesti si psihologia din spatele acestor masinarii, care provoaca dependenta pe bune: https://ultrapsihologie.ro/......nxietatea/ Este obligatoriu sa intelegi cum functioneaza pentru a putea sa te lasi.

Daca exista bunavointa si disciplina, totul e posibil!

| Necunoscut225 explică (pentru dullcat):

Mulțumesc foarte mult pentru răspuns!

| dullcat a răspuns (pentru Necunoscut225):

Cu placere.
Multumesc si eu pentru funda.

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Inseamna că ai bani de aruncat. Acolo mai si pierzi.

| Necunoscut225 explică (pentru darrio2007):

Mersi de răspuns, dar asta știam deja, alta a fost întrebarea mea

| Violleta2022 a răspuns:

Ia-ti servici si nu vei mai avea timp sa fugi la jocurile de noroc.

| dullcat a răspuns:

Si eu sustin ca trebuie sa mergi la psiholog deoarece mecanismul acestei adictii e foarte complex.

| sammie a răspuns:

Du-te la psiholog.

| Miruna333 a răspuns:

Terapie. Este o dependenta cu care nu te joci, ii dauneaza psihicului

| Geass1 a răspuns:

Psiholog ( presupun ca încă ești la liceu deci e gratuit cel al școlii ) Apoi, poți încerca înlocui acest obicei cu un altul, poate alergat sau sport idk. Mult succes