| ValyComan a întrebat:

Salutare. Am nevoie de puțin ajutor. Merg la sală de 1 lună. Luni-Miercuri-Vineri. Și îmi antrenez câte o grupă, Luni(piept+triceps) Marți(picioare+umeri+trapez) Miercuri(spate+biceps+antebraț). Credeți că e bine? Și mai e o problemă. Eu vinerea trebuie să fac în grabă, că trebuie să plec, nu pot sta la sala mai mult de 40-50 min și nu îmi ajung aceste minute. Ce să fac, să fac grupa asta în altă zi?

2 răspunsuri:
| ionutzu94 a răspuns:

Programu e praf.Marti deodata prea multi muschi iti antrezi.
Daca esti incepator ti-as sugera prima zi sa faci tot spatele care cuprinde spatele mijlociu, dorsali, spatele inferior si trapez. Intra cam 5 exercitii aici.
Marti piept 3-4 exercitii.
Miecuri brate: biceps triceps 3 ex.
Joi umeri deltoid posterior anterior si lateral. Cam 4 exercitii intra aici dintre care 2 la lateral.
Vineri picioare.
Iti mai zic inca o data programu e praf renunta la el.
La sala parerea mea antrenamentu efectiv nu ar trebui sa dureze mai multe de 1 ora. Avand in vedere ca trebuie sa iei pauza max 1 min intre serii si 2 intre exercitii.
+ alimentatie(5-6 mese zii) si somn(min 8 ore)

| pwnstar a răspuns:

Cum spune si ionutzu94 programul este praf, ar fi mai bine sa mergi la sala 4 zile pe saptamana si un program bun este: prima zi: piept + triceps a 2-a zi: spate + biceps+abdomen a 3-a zi:umeri+trapez a 4-a zi: picioare abdomen+ cardio daca ai nevoie..si cum spune ionutzu94 somn minim 8 ore si alimentatie ..este cea mai importanta ..gandestete ca petreci doar 4 ore pe saptamana in sala iar restul acasa ..venind cam 97% din timp petrecut acasa atunci cand muschii se recupereaza si cresc, popovici_valy id meu de messenger daca ai intrebari, te pot ajuta