| Lloyd_4317 a întrebat:

Salutare, am si eu o problema cu scoala... sunt in clasa a8-a si intru anul viitor la liceu..., problema mea e ca nu am prea invatat in clasele 5-8 :/
am avut mediile asa: a5-a: 6 a6-a: 6.75; a7-a: 7.85
in a 8-a o sa iau peste 8, sunt sigur, insa ma sperie examenele de capacitate... sunt bata la mate si romana... si nu-mi permit meditatori. exista vreun site pe undeva unde pot gasi lectii? ca sa invat pe parcursul anului asta si sa fiu pregatit la examenele de capacitate sa iau un 8 si un 7 sau ceva de genul.

Răspuns Câştigător
| AndraCB a răspuns:

Nasol, eu sunt din Brasov. Cauta pe cineva de la liceu sau care a terminat, cineva bun la invatatura si care are timp. Poate i-ar face cuiva placere. Poti invata si singur, iti iei manuale, culegeri pentru capacitate (ma rog, teste nationale) si te pui cu burta pe care. Eu intr-a opta, spre exemplu, am ales geografia cu toate ca nu-mi prea placea, dar o alesesera toti din clasa. Cu doua saptamani inainte de capacitate(eu am prins capacitatea) m-a intrebat mama cate campii are Romania si i-am zis ca doua... atunci mi-am dat seama ca nu stiu nimic. Singura am invatat, mi-am facut harta, am citit si am luat 9.85. La romana e la fel. Trebuie sa citesti muult si sa studiezi gramatica pana o intelegi. Si crede-ma, nu e grea deloc. E greu pana prinzi firul, apoi vine de la sine. La mate cred ca ai avea nevoie de cineva sa iti explice. Cauta pe cineva mai mare si bun, Bucurestiul e mare, sigur vei gasi pe cineva. Daca vrei, crede-ma ca poti! Altii sparg codurile de la NASA, tu de ce nu ai putea sa inveti un amarat de manual? Multa bafta!

4 răspunsuri:
| AndraCB a răspuns:

Pfff... in ce oras stai tu? Poate te pot ajuta ca mi-ai starnit mila (fara suparare).

| Lloyd_4317 explică (pentru AndraCB):

Din Bucuresti... no offence taken, sunt demn de mila oricum... :

| Lloyd_4317 explică (pentru AndraCB):

Ar trebui sa te ocupi cu discursuri motivante laughing, multumesc mult :].
Apropo, la capacitate nu se da decat la mate si romana? o.o"

| AndraCB a răspuns (pentru Lloyd_4317):

Da, tu dai mate si romana. Eu, acum 5 ani cand am terminat a 8a, am dat si geografie.
Multumesc, ma bucur daca te-am motivat, asta am si vrut. Sper sa si faci. Multa bafta!

| AndraCB a răspuns (pentru Lloyd_4317):

Nasol, eu sunt din Brasov. Cauta pe cineva de la liceu sau care a terminat, cineva bun la invatatura si care are timp. Poate i-ar face cuiva placere. Poti invata si singur, iti iei manuale, culegeri pentru capacitate (ma rog, teste nationale) si te pui cu burta pe care. Eu intr-a opta, spre exemplu, am ales geografia cu toate ca nu-mi prea placea, dar o alesesera toti din clasa. Cu doua saptamani inainte de capacitate(eu am prins capacitatea) m-a intrebat mama cate campii are Romania si i-am zis ca doua... atunci mi-am dat seama ca nu stiu nimic. Singura am invatat, mi-am facut harta, am citit si am luat 9.85. La romana e la fel. Trebuie sa citesti muult si sa studiezi gramatica pana o intelegi. Si crede-ma, nu e grea deloc. E greu pana prinzi firul, apoi vine de la sine. La mate cred ca ai avea nevoie de cineva sa iti explice. Cauta pe cineva mai mare si bun, Bucurestiul e mare, sigur vei gasi pe cineva. Daca vrei, crede-ma ca poti! Altii sparg codurile de la NASA, tu de ce nu ai putea sa inveti un amarat de manual? Multa bafta!