| IAmNobody a întrebat:

Salutare.
Am varsta de 15 ani si am avut la viata mea doar doi prieteni/iubiti. Si nu a fost o relatie de lunga durata sau ceva frumos. Nu ma simteam in apele mele cand eram cu "el". Nu stiam ce sa vorbesc. Incercam sa evit intalnirile cu el. Cand ma suna mereu vorbeam 2 minute apoi ii spuneam ca trebuie sa plec pentru ca nu stiam ce sa mai spun. Pur si simplu nu eram eu, cea din fiecare zi, cu zambetul pe fata, zambetul grupului mi se mai spune uneori. NU ERAM EU. Nu aveam subiecte de discutie, eram si mici intr-adevar. Pana si acum cand imi place de un tip, nu ii spun pentru ca imi e frica.
Eu arat ok. Unele fete spun ca sunt superba dar eu nu cred asta.
Si intrebarea mea este urmatoarea: de ce simt ca nu sunt capabila de o relatie? de ce cred ca nu voi avea niciodata un iubit si o relatie superba? Ca nu voi tine la un baiat asa cum tin la mama mea? Ca nu voi fi niciodata orbita de iubire. ca nu o sa rad in fiecare zi cu el, nu o sa-i impartasesc fiecare sentiment... asta simt. Ca nu voi avea niciodata un iubit. Ma simt parasita de iubire. Simt ca niciun baiat frumos nu se uita la mine...

Răspuns Câştigător
| Alexandraa2 a răspuns:

Draga mea, toate la timpul lor. Ești încă mica.
Nu tu trebuie sa ii spui unui băiat ce simți, băiatul trebuie sa facă pasul asta, ca doar de aia e băiat!
Cel putin, pentru vârsta ta nu cauta sa ai o relație serioasa. Mai bine sa ieși cu prietenii tai, asa în grup și dacă apare un băiat căruia ii place de tine, bine. Nu forța lucrurile, ca nu faci nimic bun.
Ești adolescenta, e normal sa gândești asa, dar nu uita, băieților le plac fetele care nu se lasă ușor, care sa nu fie ușor de păcalit. Ca asa sunt majoritatea fetelor.
Si dacă ești timida când ești cu un baiat, ce? Asa trebuie sa fie o fata, inocenta, cuminte...
Fii tu însăți și o sa vezi ca nu e totul chiar asa cum ne imaginam. happy
O zi buna!

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Fiindca te-ai grabit foarte tare. Fiindca la o varsta la cre o fata obisnuita nu se gandeste decat in genul: intr-o zi, cand voi fi mai mare, voi avea un iubit, tu declari ca ai avut deja doi iubiti (exact cati am avut eu pana la 25 de ani). A avea iubit este o activitate anormala pentru varsta ta, o faci din teribilism, asa cum o fetita de 3 ani poarta pantofii cu toc ai mamei si sa impleticeste crezand ca este superba. Ai 15 ani, esti superba, ca orice fata de 15 ani, dar esti penibila alergand dupa barbati. Fiind disperata de dorinta sa ai iubit, ti-ai murdarit inocenta si ai comprimis ideea de iubire frumoasa. O sa-ti treaca. ia si tu o pauza mica de 2-3 ani. Cresti, invata, ocupa-te de gospodarie, de voluntariat, fii o fata normala de 15 ani. Lasa disperarea de a avea iubit, nu mai umbla in limba dupa baieti frumosi cum ai facut pana acum. Mai tarziu va veni si vremea iubirii si vei putea avea o relatie frumoasa si adevarata. O sa fie mai greu pentru tine, baietii se vor cam feri de o fata care pana la 15 ani a avut deja doi iubiti, dar vei gasi pana la urma unul care sa te accepte si sa te iubeasca.

| AtateaConditii a răspuns:

Tu cauti ceva superficial, vrei sa fi ca lumea sa ai un iubit, o familie perfecta, iubire etc. Tu nu esti pregatita, nu ai nevoie de un baiat. O sa ai nevoie de iubire si de sprijinul unui partener cand viata e pe umerii tai si nu pe a parintilor tai. Ramai la prietenii in grup, daca nu stii ce sa spui cand esti cu un baiat inseamna ca nu iti doresti cu adevarat.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Eu nu inteleg de ce iti pui problemele astea la 15 ani si cum poti compara dragostea fata de parinti cu dragostea fata de baieti, copil fiind

| fearlessss a răspuns:

Realizezi ca ai doar 15 ani?

| Psihedelic777 a răspuns:

Doar stai linistita.O sa iti gasesti si un iubit pe sufletul tau.Fii tu insuti si vorbeste din inima, cand va fi sa apara, v-a aparea.Nu te framanta.Nu are rost. Sfatul meu e urmatorul:In nici un caz, oricat de ''disperata'' ai fi nu iti face iubit doar ca sa vada lumea ca ai, sau ca ti se pare dragut.Cand vei gasi sau vedea persoana care chiar e compatibila cu tine o vei simti.Asa ca nu grabi lucrurile stai linistita.Baftahappy