| iuliaaaammmm8762 a întrebat:

Salutare. Astazi un baiat pe care nu il plac deloc mi-a luat un buchet de trandafiri. Bine, prietenul lui i-a spus sa mi ca ca sa se combine cu mine. I-am multumit de doua ori dar am intrebat de ce mi-a luat flori si i-am spus ca nu-mi doresc relatie. I-am spus sa dea florile mamei lui sau cuiva de pe strada deoarece merita mai mult. Credeti ca am facut ceva gresit? S a suparat si a inceput sa ma injure prietenii lui.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ce urat suna "sa se combine cu mine"...
Combinatul ala este folosit pentru sex, ori aici era vorba doar de un gest nevinovat de simpatie...

| StoicAnalysis a răspuns:

Nu esti obligata sa fi cu cineva daca tu nu iti doresti. Prietenii lui nu au minte si nu constientizeaza ca ai si tu drepturi. Nu numai prietenul lor.
Insa pute-ai sa-l iei de o parte pentru a vorbi intre patru ochi si sa-i spui sincer ca tu nu simti nimic pentru el, iar apoi ca sa nu se intoarca suparat cu buchetul de flori inapoi la prietenii lui, pute-ai sa-i oferi o solutie gen: " Uite, primesc buchetul de flori, ies cu tine la un suc/cafea, la o vorba, dar nu te lauda prietenilor tai pentru ca nu are rost".
Nu trebuie sa iei cuvintele mot a mot, poti sa reformulezi raspunsul dupa cum ti se pare tie mai bine.
In viata chiar daca refuzi ceva, uneori e bine sa abordezi situatia cu tact.

| StoicAnalysis a răspuns (pentru StoicAnalysis):

P.S. Acel "pute-ai" este gresit. Voiam sa spun "puteai"

| Robert2526 a răspuns:

Ai facut foarte bine, nu ai gresit cu nimic

| MistarGoGu a răspuns:

Macar a facut un gest frumos care ar merita apreciat. Daca si-a rupt de la gura niste bani si a investit timp sa meargă sa iti cumpere buchetul ala DIN BUN SIMT ar trebui sa il accepti.
E orb, e ciung *( fara mâini ), pute a țigara? Ce motiv REAL ai sa nu il placi Macar ca amic
Ai prefera un ghiolban care sa te bată, înjure, umilească la fiecare pas? Se pare ca unora le plac tipii răi *( macho )

| MistarGoGu a răspuns:

Iti poti rupe 20-30 de minute din " pretiosul " tau timp sa stați la un suc sau la o cafea sa ii spui MOTIVUL REAL pentru care Nu il placi.
Iti garantez ca ar aprecia daca ai fi sincera cu el si ai expune motivul pentru care nu il placi!
5 minute de dialog pot sa duca la PACE 5 minute de tăcere pot începe un RAZBOI!