| 8653 a întrebat:

Salutare dragilor! As dori sa ma ajutati cu niste sfaturi va rog! Ma intilnesc de 4 ani cu iubitul meu si anul trecut a aflat ca e bolnav de epilepsie! acum parintii mei ma roaga sa ma despart de el cu toate ca sau atasat ft tare de el dar nu pot accepta faptul ca e bolnav! eu sint pusa in situatia de a alege sa fiu cu el sau sa ma despart! il iubesc si el ma iubeste ft tare si nustiu ce sa fac!

Răspuns Câştigător
| Euletitia a răspuns:

Buna! in locul tau nu doar ca nu m-as desparti de iubitul meu, dar i-as fi alaturi si l-as sustine cu atat mai mult acum cand e bolnav. I-as arata cat d emult il iubesc si ce important e pentru mine in fiecrae moment cand suntem impreuna, as incerca sa-l fac fericit(atat de fericit cat poate fi un bolnav), l-as insoti la medic, la psiholog, l-as ajuta financiar sa-si poata lua medicamenetele in cazul in care nu ar avea bani, l-as sustine cum m-as pricepe mai bine. Epilepsia se trateaza si nue contagioasa, asa c anul renunta la iubitul tau doar pentru ca iti spun asta parintii tai, dac atu chiar il iubesti, nu da cu piciorul unei relatii lungi, de 4 ani, si nu-l lasa singur cand are maimare nevoie de tine! Iubiti-va mult!

5 răspunsuri:
| MoreFun a răspuns:

Nu ai specificat si in ce stadiu este. Dar cu un tratament corespunzator se pot preveni crizele sau chiar pot duce la disparitia lor. Deci gandeste-te la ce e mai bine!
Si daca esti de 4 ani cu el, sigur va intelegeti foarte bine si va iubiti. Chiar de aceea nu ar trebui sa lasi ca alti oameni sau chiar parerea lor sa va desparta. Daca il iubesti, lupta pentru el, nu-l lasa la prima greutate care apare! Sigur, nu va fi usor, dar nu e imposibil.

| Unsmilecucireasadeasupra a răspuns:

Buna. Este o relatie destul de lunga, iti doresc sa iti tina cat mai mult. Nu renunta la el numai pentru ca parintii tai iti spun asta, este viata ta, nu a lor. Daca tu il iubesti atunci nu conteaza nicio boala din lume, iubesti un om acceptandu-l cu toate calitatile si defectele sale. Bafta:*.

| Anonima264 a răspuns:

Buna!
De ce sa te desparti de el fiindca e bolnav daca il iubesti cu adevarat? Daca iubesti fii cu el si tinei pumnii sa isi revina cat mai rapid.
O zi buna!

| pesada a răspuns:

Epilepsia este o boala care poate fi rezolvata, greu, dar macar poate fi. Nu este contagioasa, deci nu stiu care este motivul pentru care parintii tai nu vor sa ramaneti impreuna. Parerea mea este sa-i ramai alaturi si sa te rogi pentru el. Trebuie sa te gandesti ca unele cupluri dupa ce petrec 4 ani impreuna se despart din gelozie, batai, etc. Iar tu ai noroc ca nu ai avut o problema de acest gen. Fa-i pe parintii tai sa inteleaga si roaga-i sa-l ajute cu bani (daca este cazul) pentru un psiholog. Asta este o varianta. Daca esti nehotarata poti merge la un psiholog sa te ajute sa mergi pe drumul cel bun. Totusi aveti 4 ani de relatie si dupa cum spui il iubesti foarte mult, de aceea iti este si dificil sa decizi. Mult noroc!

| 8653 explică:

Boala se afla la inceput de stadie, adica doar isi pierde cunostinta si nimic altceva!