| Baiattt a întrebat:

Salutare.Nu stiu ce sa fac cu viata asta, mi-o urasc, mai ales trecutu ca din cauza lui sunt asa.In trecut eram o persoana foarte timida din cauza ca nu prea imi placea cum arat si am luat o decizie pe care o sa regret toata viata.Decizia pe care am luat a fost sa stau mai mult prin casa decat pe afara (m-am izolat aproape complet).Am iesit de foarte putine ori pe afara(fotbal. distractie, petreceri etc) cred ca de vreo 4-5 ori pe luna poate nici atat, ceea ce am facut in tot acest timp a fost sa stau la calculator si la tv.Acuma la varsta asta de 19 ani m-am trezit si eu la realitate, vad altcumva viata dar tot fricos am ramas, tot nu pot sa lupt pentru viata.Acuma nu mai sunt asa complexat de cum arat dar din cauza trecutului meu ca am stat foarte mult in casa decat sa ies cu prietenii etc am ajuns sa fiu non-sociabil adica nu stiu ce sa vorbesc cu persoanele din jurul meu. Vreau sa ma schimb sa imi traiesc si eu viata dar din cauza asta nu pot mai ales din cauza fricii (am o frica in mine de n-ai noroc.). Stiu ca pentru a fi sociabil trebuie sa incerci sa vorbesti mai mult, sa iesi etc dar asa mi-e frica de esec..., parca as murii... Nu inteleg dc sunt asa de fricos.
Imi vine chiar si sa ma sinucid dar si de asta mi-e frica..Si de sinucidere si sa lupt pentru viata mea mi-e frica chiar nu stiu ce sa mai fac sad.

5 răspunsuri:
| Roxana121 a răspuns:

Fiecare om are o frica in el de ceva, e absolut normal sa-ti fie teama pentru ca esti uman.Referitor ca ai stat mai mult acasa nu-i chiar asa grav adica zic eu ca nai pierdut mai nimic, daca la 15 ani iti faceai un aturanj cu droguri, bauturi si femei-acum erai un pulanjiu vai de capu tautongue dar uite ca ai 19 ani si esti baiat de treaba de casatongue Nui neaparat sa esi in fiecare zi cu cineva, trebuie sa esi cind simti tu nevoia, sa-ti faci prietenii poate si o iubitatongue astfel treci si de frica si de vei fi mai sociabil cu cei din juru tau.Bafta

| AtateaConditii a răspuns:

Poi daca ai terminat liceul, angajeaza-te si prima impresie se face la 10 secunde dupa ce cunosti un om, deci prefa-te ca nu esti o persoana deloc timida iar colegii se vor acomoda cu asta si nu mai ai de ce sa te ascunzi pentru ca ei nu te cunosc. Eu asa am facut si am reusit. Cu colegii de la liceu vorbesc, ma inteleg dar daca ii vad pe aia din generalalaughing nici salut nu le zic.

| LolaLollita a răspuns:

Nu lasa frica de a esua sa te impiedice sa iti atingi visurile happy pentru toate exista un inceput.

| EuEuEu2 a răspuns:

Pai poate fiindca ti-e rusine fata de prietenii tai.Inceraca sa iti gasesti niste prieteni buni care sa te accepte asa cum esti!happySper ca te-am ajutat.Primesc funda?

| Anonim175 a răspuns:

Incearca si tu sa mai iesi din casa si sa socializezi cu persoanele din jurul tau. happy