| davidyessro a întrebat:

Salutare oameni! Locuiesc in Franța de aproape un an cu părinții. Am 15 ani. Povestea mea e mai dificila. Cand eram in Romania stateam acasa la mama la bloc iar tatal meu era plecat la lucru pe Tir in strainatate pentru cateva luni si il vedeam cam rar plus ca am fost si mic, dupa cativa ani tati cu mami s-au gandit sa mearga in Franta pentru ca le-a spus niste fosti prieteni de ai lor. Am un frate mai mic care acum are 7 ani si o sora de 18 ani, pana la urma s-au dus in Franta cu fratele meu mai mic pentru ca au spus ca nu e posibilitatea sa venim si noi, eu cu sora mea. Am ramas la bunici la casa timp de un an. Dupa care parintii mei au venit in Romania ca sa ne aduca si pe noi in Franta. Bunicii mei au plans mult si a fost o durere foarte rea cand ne-am despartit. In fine... dupa toate astea dupa ce m-am acomodat cu scoala aici si cu oamenii am avut impresia ca intru in anxietate sau depresie. DE AICI INCEPE POVESTEA PE CARE VREAU SA MA AJUTATI. Deci inainte in Romania aveam multi prieteni si ma concentram mereu la scoala si aveam o viata frumoasa dar de cand sunt aici nu am nici un prieten, nu ma mai pot concentra la ore si simt ca mi se rupe inima cand intru in curtea scolii si vad persoane si grupuri care se amuza impreuna iar eu sunt singur. In plus parintii mei se cearta foarte mult, tata bea si mama face tot posibilul sa ne fie bine. Ce pot sa fac?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ai putea sa-ti faci prieteni si aici, depinzand numai de tine si de cat de mult iti doresti.
Prietenii nu-i mostenesti ci ti-i faci, oricunde esti in lume.
Inveti cat poti de bine la scoala, te afirmi ca un elev bun, impresionandu-ti prrofesorii si colegii ai vei vedea ca vei fii admirat si curand iti faci prieteni noi si cine stie, poate si o prietena.

| Musca88 a răspuns:

In primul rand trebuie sa stii limba franceza calumea, ce ai patit tu nu e ceva ciudat, multi patesc asta cand merg la liceu unde nu cunosc pe nimeni. Incearca sa te bagi in seama cu lumea cand se iveste situatia si incet puteti sa deveniti prieteni.

| davidyessro explică (pentru Musca88):

Sunt foarte timiiiiid