| anonima188888 a întrebat:

Salutare TPU! Am nevoie de parerea voastra. Imi place de un coleg de clasa si tot ce vreau acum e sa ne apropiem mai mult ca sa ne cunoastem mai bine. Eu i-am zis pur si simplu ca il plac si el a zis ca e ok. Am fost in regula o perioada pana cand in ultimul timp a început sa ma ignore. La randul meu, deoarece ma deranja atitudinea lui fata de mine, l-am ignorat si eu in ultimele zile. La un moment dat am primit un mesaj de la el in care si-a cerut scuze ca m-a ignorat, doar ca nu are aceleasi sentimente (eu nu i-am zis nimic pana acum de vreun sentiment, doar ca il plac ca persoana) si ca el isi doreste sa ramanem prieteni deoarece chiar tine la mine ca la o colega. La asta i-am zis ca sunt de acord si ca nu vreau nimic mai mult decat sa fim prieteni.De asemenea, mi-am cerut si eu scuze pentru comportamentul meu deoarece consider ca am fost putin insistenta. Noi acum suntem in vacanta aceea lunga si doar daca nu vom mai iesi cu clasa, nu ne vom mai vedea. O prietena mi-a zis ca ea crede ca amana sa fie cu mine din cauza examenelor si ca la liceu va realiza ca sunt o persoana minunata si mai mult decat o prietena.
Eu acum imi doresc sa il fac sa isi schimbe sentimentele fata de mine, daca e posibil... Cum pot face asta? Sa-l ignor in continuare? Ce sfaturi imi puteti da avand in vedere ca sunteti obiectivi? Chiar nu stiu ce sa fac...

5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nu există, nu-i atras de tine și gata, treci peste.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nimeni nu este niciodată 100 % obiectiv. și nici noi, nici eu.
O relație se bazează pe ceva mai mult decât declarații, te plac sau nu teplac, sau numai pe conversații prin telefon, email, whatap.
Este nevoie de o activitate împreună. Sentimentele așa se formează, așa se construiesc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum adică nu i-ai spus de niciun sentiment, dacă i-ai spus că îl placi? Ăla ce e?
Prietena ta te lingușește, așa zic toate, că ești cea mai minunată persoană și e vina lui că nu știe ce pierde. În primul rând, cine spune că veți intra la același liceu sau că măcar veți ține legătura? Dacă tu îl ignori crezând că așa ești mai cool și îl vei atrage mai mult, nu vei face să îi dai timp să te uite, iar de la liceu să devii un nimeni. Nu mai țin legătura cu niciuna dintre persoanele astea care m-au ignorat crezând că lucrurile se vor schimba de la sine. După generală, puțini mai vorbesc între ei. Nu faci decât să îi dai ocazia de a căuta pe altele.

| anonima188888 explică (pentru anonim_4396):

Noi dam la acelasi liceu.Si cum sa procedez?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonima188888):

Dacă chiar îl placi, poartă-te ca atare. Iar dacă ești ok să rămâneți doar prieteni, menține prietenia. Eventual ieșiți pe afară vacanța asta.